Marsobus na ulicach Kielc promuje zawody łazików

Kielce, 20.08.2019. Pierwszy przejazd Marsobusu, 20 bm. w Kielcach. Pasażerami byli uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie trasy kosmicznego pojazdu  promującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich.  PAP/Piotr Polak
Kielce, 20.08.2019. Pierwszy przejazd Marsobusu, 20 bm. w Kielcach. Pasażerami byli uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie trasy kosmicznego pojazdu promującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. PAP/Piotr Polak

Edukacyjny autobus, przybliżający misję na Marsa i cechy tej planety, wyjechał we wtorek na ulice Kielc. Marsobus promuje 5. edycję Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge), które odbędą się w dniach 13-15 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge (URC). ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r. W tym roku odbędzie się piąta edycja zawodów.

"Olbrzymia impreza, którą organizujemy we wrześniu, wszystkim się kojarzy z +jakimiś łazikami+, z Marsem. I często ludzie tyle wiedzą o tej imprezie. Dlatego postanowiliśmy przygotować specjalny autobus dla mieszkańców Kielc, ale także dla osób, które tu przyjeżdżają, żeby mogli dowiedzieć się czegoś więcej o tle tych zawodów, czyli o Marsie, ale także o polskich urządzeniach, które już na Marsie funkcjonują" – wyjaśniał podczas konferencji prasowej prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej (głównego organizatora ERC), Łukasz Wilczyński.

Jak zaznaczył, pasażerowie w Marsobusie mogą poznać te informacje, a potem przyjść na zawody, wiedząc, dlaczego są organizowane. "Mars to nie jest żadne +science fiction+. To jest bardzo poważny kierunek badawczy, ale także bardzo poważny kierunek rozwoju polskiego biznesu kosmicznego" – podkreślił Wilczyński.

Rektor Politechniki Świętokrzyskiej (uczelnia jest jednym ze współorganizatorów ERC), prof. Wiesław Trąmpczyński poinformował, że wkrótce na teren uczelnianego campusu przy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego zostanie przywieziona ziemia, z której zostanie uprofilowane pole zawodów łazików, odwzorowujące część powierzchni Marsa. "Będziemy udostępniać nasze sale wykładowe na spotkania, być może będą osoby zainteresowane laboratoriami. Politechnika Świętokrzyska szeroko otworzy swoje drzwi. Chodzi o promocję naszej uczelni, a jeśli chodzi o Kielce – promocję rozwiniętych technologii, z którymi kojarzy się przemysł kosmiczny" - dodał rektor.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że na tego typu imprezie korzysta miasto, jego uczelnie, oraz lokalny biznes, który może rozwijać się w innowacyjnych kierunkach.

"Marsjański" autobus zostanie włączony do regularnego taboru Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji - będzie kursował w Kielcach na wielu różnych liniach. Na przejażdżkę Marsobusem można się wybrać do 13 września, czyli dnia rozpoczęcia finału ERC.

Autobus zarówno w środku, jak i na zewnątrz zdominowały charakterystyczne dla Czerwonej Planety kolory. Wewnątrz pojazdu zamieszczono banery z informacjami na jej temat, np. tego, że Słońce zachodzi tam na niebiesko, czy że Mars jest prawie o połowę mniejszy od Ziemi, ale jego masa to tylko 10 proc. masy naszej planety. Można się też dowiedzieć, jakie urządzenia polskich firm znalazły się na Marsie w ramach wysyłanych tam misji. Na telewizyjnym ekranie wyświetlany jest też specjalny film. Są również banery zachęcające do odwiedzenia ERC.

W organizowanych w stolicy województwa świętokrzyskiego zawodach weźmie udział niemal 400 młodych konstruktorów z pięciu kontynentów. W strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów, w których będą się odbywać m.in. pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów.

W ramach ERC odbędzie się też konferencja monitoringowo-biznesowa. Wydarzenie ma być spotkaniem przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu, zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych.

ERC 2019 jest współorganizowane przez Europejską Fundację Kosmiczną i Specjalną Strefę Ekonomiczną "Starachowice" S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnikę Świętokrzyską przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Serwis PAP Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych zawodów. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

    Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują bezzałogową łódź, która ma przepłynąć Atlantyk

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ VIII edycja programu mentorskiego "Rozwiń skrzydła" na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera