Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
17.09.2019 aktualizacja 20.09.2019

Polak wśród laureatów europejskiego konkursu dla młodych naukowców

Na zdjęciu Antoni Lis. Fot. S.Zdziebłowski Na zdjęciu Antoni Lis. Fot. S.Zdziebłowski

Antoni Lis zdobył trzecią nagrodę w tegorocznym unijnym konkursie dla młodych naukowców EUCYS 2019. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek w stolicy Bułgarii, Sofii. Polacy zdobyli również jedną z nagród dodatkowych.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) jest prowadzony przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od niedawna także nauki humanistyczne i społeczne.

W tym roku jury przyznało po cztery równorzędne nagrody finansowe od pierwszego do trzeciego miejsca. Wśród nagrodzonych znalazł się polski projekt.

W gronie laureatów trzeciej nagrody znalazł się 19-letni Antoni Lis, absolwent XVIII LO im. J. Zamoyskiego w Warszawie. Za swój pomysł dotyczący wykorzystania nanocząstek z tlenku żelaza w terapii antynowotworowej otrzymał 3500 euro.

"Przede wszystkim czuję się doceniony i wyróżniony. Cieszę się, bo przygotowania były dosyć ciężkie. (...) Zobaczymy, jakie furtki mi to otworzy; jestem bardzo ciekawy” - powiedział PAP laureat. Pytany o strategię, jaką przyjął w trakcie prezentacji projektu w czasie konkursu, zaznaczył, że ważne było dla niego pokazanie swojej pracy "z całą tego zwykłością i niezwykłością". "Na pewno to jest dobra motywacja” - podkreślił. Dodał, że nagroda finansowa pozwoli mu pogłębiać własne zainteresowania.

Młody chemik wyjaśnił PAP, że jego pomysł polega na wykorzystaniu nanocząstek z tlenku żelaza w terapii antynowotworowej. Nanocząstki mają działać w trójnasób. Po pierwsze transportować lek precyzyjnie do komórek nowotworowych; po drugie - dzięki właściwościom magnetycznym - mają się podgrzewać do wysokiej temperatury (ok. 40 st. C) i także niszczyć komórki nowotworu. Trzecim elementem, który ma prowadzić do niszczenia nowotworu, jest wbudowanie w nanocząstki pierwiastka promieniotwórczego. Zestawienie tych trzech metod Antoni Lis określa jako “potrójną synergię”.

Nastolatek spędził dziesiątki godzin w laboratoriach Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W rozmowie z PAP podkreślił, że było to możliwe tylko dzięki jego udziałowi w stażu w ramach programu „Uniwersytet Młodego Chemika”. Jest to inicjatywa mająca na celu umożliwienie szybszego wejścia w świat nauki ponadprzeciętnie zdolnej młodzieży. Tam zainteresowała go nanotechnologia.

Natomiast zespół w składzie: Łukasz Gałecki, Mateusz Mazurkiewicz i Jan Struziński otrzymał jedną z nagród dodatkowych - tygodniowy pobyt w ośrodku CERN w Genewie. To absolwenci III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy zaprojektowali i zbudowali prototyp drona-szybowca Ikar.

"Jestem zadowolony. (...) Tydzień w CERN-ie to nie jest coś, czego każdy jest w stanie doświadczyć” - powiedział PAP po ogłoszeniu wyników Jan Struziński. “Myślę, że wykonaliśmy dobrą robotę i sędziowie to docenili” - dodał.

"Bardzo się cieszymy, że Polakom - niezależnie od tego w reprezentacji jakiego kraju występowali - poszło tak dobrze” - podkreślił, bo nagrodę dodatkową otrzymała też Polka Nadia Brzostowicz, która od wielu lat mieszka w Hiszpanii; w konkursie reprezentowała ten kraj. Wyjedzie na tydzień do Instytutu Laue-Langevin (ILL) w Grenoble we Francji. W czasie konkursu przedstawiała wykonany przez siebie lewitator akustyczny.

Opiekun polskiej grupy prof. Jan Madey z Uniwersytetu Warszawskiego, który reprezentuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, powiedział PAP, że przy tak silnej konkurencji fakt, że z trzech polskich projektów dwa zostały wyróżnione, trzeba ocenić "bardzo dobrze".

"Oczywiście, zawsze marzy się, żeby było więcej, ale źle by było, gdyby człowiek spoczywał na laurach i uważał, że się wszystko osiągnęło” - skomentował. W jego ocenie w tym roku w finałach EUCYS było bardzo dużo projektów na wysokim poziomie.

"Zaangażowanie młodych ludzi w pracę badawczą pokazuje, że wbrew popularnym stwierdzeniom, że jest źle, beznadziejnie - wcale tak nie jest” - podkreślił.

Cztery pierwsze nagrody (po 7 tys. euro każda) w tegorocznym konkursie EUCYS otrzymali: Adam Kelly (Irlandia) za swój projekt na temat symulacji ogólnych układów kwantowych; Magnus Quaade Oddershede (Dania) za pracę dotyczącą ulepszenia skrzydeł samolotów; Alex Korocencev i Felix Christian Sewing (Niemcy), którzy opracowali innowacyjny napęd magnetyczny oraz Leo Li Takemaru i Poojan Pandya (USA), którzy zajęli się opracowaniem metody, która może pozwolić walczyć z HIV.

Cztery drugie nagrody (po 5 tys. euro) otrzymali: Saba Gogichaishvili i Nia Gogokhia z Gruzji za projekt dotyczący biodegradowalnych polimerów, które będzie można zastosować w medycynie; Claudia Lídia Pubill Quintillà (Hiszpania) za rozważania na temat Miguela Quintillà’sa; Olli Järviniemi (Finlandia) za projekt o wspólnych dzielnikach wielomianów; Jaehyun Lee (Południowa Korea), który zajął się optymalizacją zaworów.

Cztery trzecie nagrody (po 3,5 tys. euro), oprócz reprezentanta Polski, otrzymali: Océane Zofia Adrienne Patiny (Szwajcaria) za projekt na temat zdalnie sterowanego cylindra; Aliaksandr Piachonkin (Białoruś) za rozważania związane z krzywymi algebraicznymi; zespół z Austrii Noah Scheiring, Andreas Ladner i Tobias Schauer, który zajął się opracowaniem nowatorskiego bloczka alpinistycznego.

W czasie wtorkowej uroczystości ogłoszono, że przyszłoroczne finały EUCYS odbędą się w Salamance w Hiszpanii.

Z Sofii Szymon Zdziebłowski (PAP)

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023