Na Uniwersytecie Warszawskim powołano zespół ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na Uniwersytecie Warszawskim powołano zespół doradczy ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego pod nazwą „Uniwersytet Warszawski dla klimatu”. Jego zadaniem jest m.in. opracowanie strategii działań na rzecz klimatu, które może podjąć uniwersytet.

Zarządzenie o powołaniu zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego 1 października wydał rektor Uniwersytetu Warszawskiego (UW), prof. Marcin Pałys - poinformowało w środę biuro prasowe UW.

W skład „Uniwersytetu Warszawskiego dla klimatu” wchodzi 14 członków społeczności akademickiej uczelni. Są to zarówno pracownicy naukowi i administracyjni, jak również przedstawiciele studentów oraz doktorantów. Przewodniczącą zespołu została dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii UW. Pełen skład rady można znaleźć tutaj. 

Poprzez swoją działalność zespół ma poruszać kwestie przeciwdziałania kryzysowi ekologiczno-klimatycznemu i zagadnienie społecznej odpowiedzialności UW wobec tego zjawiska. W planach ma m.in. rozpoznanie potrzeb i opracowanie metod zmniejszenia negatywnego wpływu uczelni na środowisko naturalne. W tym celu będzie współpracować z naukowcami i innymi członkami społeczności akademickiej, jak również z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami władz państwowych i samorządowych. Jednym z zadań zespołu jest również przygotowywanie stanowisk i rekomendacji dla poszczególnych jednostek UW.

W ubiegłym tygodniu - 23 września - uchwałę w sprawie kryzysu klimatyczno-ekologicznego przyjęła Rada Wydziału Biologii UW. Dokument zachęca społeczność akademicką do podjęcia konkretnych działań mających ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. W uchwale zaapelowano do władz UW o organizacyjne i finansowe wsparcie dla projektów badawczych oraz aplikacyjnych, których tematem jest negatywny wpływ człowieka na klimat i środowisko. W opinii twórców uchwały konieczne jest też opracowanie strategii osiągnięcia możliwie szybko neutralności klimatycznej przez UW.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera