Mikroorganizmy w nowym świetle

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowa metoda fluorescencyjna pozwala identyfikować pod mikroskopem indywidualne komórki poszczególnych gatunków bakterii i grzybów oraz ich stan fizjologiczny – informuje pismo „Applied and Environmental Microbiology”.

Metodę o nazwie CRIF (Confocal Reflection microscopy-assisted single-cell Innate Fluorescence – w wolnym tłumaczeniu wewnętrzna fluorescencja komórkowa wspomagana mikroskopem konfokalnym) opracowali japońscy naukowcy z uniwersytetu w Tsukubie. Dzięki niej wykrywają pod mikroskopem fluorescencyjne „podpisy” poszczególnych mikroorganizmów w mieszaninach zawierających różne bakterie i grzyby.

Fluorescencja komórek zależy od zawartych w nich cząsteczek biologicznych. Ta komórkowa mieszanina cząsteczek z jej charakterystyczną sygnaturą zależy z kolei od rodzaju drobnoustroju i jego stanu fizjologicznego (na przykład od tego, czy jest w fazie wzrostu) lub tego, co jest źródłem pokarmu.

Nowa metoda badawcza jest nieniszcząca - drobnoustroje pozostają żywe. Umożliwia badanie komórek w realistycznych, trójwymiarowych środowiskach i może być wykorzystana do badania poszczególnych komórek w mieszaninach różnych rodzajów drobnoustrojów, w przeciwieństwie do wielu standardowych technik, które działają najlepiej w „czystych” populacjach, w których wszystkie komórki są podobne.

"Użyliśmy mikroskopu konfokalnego, który pozwala tworzyć obrazy trójwymiarowych materiałów – to jak porównywanie sekwencji wycinków w celu uzyskania obrazu całej nienaruszonej struktury" – mówi współtwórca metody, dr Yutaka Yawata. - "Łącząc to ze spektroskopią w celu zmierzenia zestawu sygnałów fluorescencyjnych pod mikroskopem, byliśmy w stanie zobaczyć różne typy drobnoustrojów w próbce i odczytać ich sygnatury w celu zidentyfikowania poszczególnych komórek".

Naukowcy trenowali modele komputerowe w celu odczytania sygnatur fluorescencji i rozróżnienia rozmaitych rodzajów komórek. Modele nauczyły się automatycznie rozpoznawać komórki, nawet obserwując różne komórki o bardzo podobnych kształtach i rozmiarach. Jak podkreślają autorzy, daje to możliwość badania mieszanych populacji drobnoustrojów, jakie można znaleźć w naturalnych środowiskach. Pomoże to zrozumieć, w jaki sposób drobnoustroje rosną i wchodzą w interakcje w prawdziwym świecie. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera