Ćwiczenia wspomagają pamięć roboczą i ułatwiają odstawienie kawy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Szybki marsz wpływa na pamięć roboczą podobnie, jak kubek kawy – wykazali naukowcy z kanadyjskiego Western University. Ich wnioski publikuje pismo „Nature Scientific Reports”.

Podczas tych samych badań ustalono, że ćwiczenia łagodzą także negatywne odczucia związane z odstawieniem kofeiny, takie jak bóle głowy, zmęczenie czy drażliwość.

Pamięć robocza przechowuje i przetwarza informacje przez krótki okres. Wykorzystujemy ją na przykład przy zapamiętywaniu listy zakupów.

Naukowcy porównywali wpływ 20-minutowego szybkiego marszu na bieżni oraz pojedynczej dawki kofeiny (jeden kubek kawy) na pamięć roboczą 59 osób.

Okazało się, że szybki marsz miał równie pozytywny wpływ na działanie pamięci roboczej, co kubek kawy. Doświadczały tego zarówno osoby, które na co dzień nie piją kawy, jak i te które piją jej dużo.

„Picie dwóch kubków kawy dziennie nie wpływa negatywnie na większość z nas. Kofeina nie jest jednak wskazana dla niektórych osób, m.in. kobiet w ciąży, osób cierpiących na zaburzenia lękowe czy mających często drżenie mięśni. W tych przypadkach ćwiczenia mogą pomóc zniwelować nieprzyjemne skutki odstawienia kawy” – mówi Anisa Morava, współautorka analizy (DOI: 10.1038/s41598-019-56251-y).  (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera