Zapach ukochanej osoby poprawia jakość snu

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Zapach romantycznego partnera, nawet pod jego nieobecność, poprawia jakość snu i sprawia, że budzimy się bardziej wypoczęci – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (Kanada).

Podczas eksperymentów badacze wykazali, że osoby śpiące na koszulce przesiąkniętej zapachem partnera, rzadziej wiercą się w ciągu nocy i deklarują lepsze samopoczucie następnego dnia.

Badanie opublikowano na łamach czasopisma „Psychological Science”.

Specjaliści dawali ochotnikom po dwie koszulki – jedną czystą lub noszoną przez obcą osobę, a drugą noszoną przez romantycznego partnera badanych, proszonego o powstrzymanie się przez dobę od używania perfumowanych kosmetyków, np. dezodorantów, picia, palenia, ćwiczenia oraz jedzenia potraw mogących wpływać na naturalny zapach ciała.

Z każdą koszulką, która służyła im za poszewkę na poduszkę, uczestnicy spędzali po dwie noce. Nie wiedzieli, która z nich była wcześniej noszona przez partnera. Rankiem badani wypełniali ankietę dotyczącą jakości snu. Z kolei aktygrafy (mierniki ruchu), które nosili, dokonywały obiektywnych pomiarów przebiegu nocy.

Okazało się, że osoby, które były przekonane, że śpią na koszulce noszonej przez partnera, czuły się następnego dnia bardziej wypoczęte. Obiektywne dane pokazały, że rzeczywiście noce, podczas których następowała ekspozycja na zapach partnera, charakteryzowały się dla badanych lepszą jakością snu. W czasie tych nocy uczestnicy rzadziej się wiercili i zmieniali pozycje.

„Wyniki naszego badania dostarczają dowodu na to, że sam zapach partnera wystarcza, by poprawić wydajność snu. Nasi uczestnicy doświadczyli poprawy wydajności snu przeciętnie o ponad dwa procent. To podobna wielkość efektu, jaką uzyskuje się poprzez przyjmowanie doustnych suplementów melatoniny – stosowanych często jako środki nasenne” – komentuje koordynatorka badania doktorantka Marlise Hofer.

Badacze uważają, że zapach partnera – podobnie jak jego fizyczna obecność – zapewnia poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i pomaga się odprężyć, dlatego w konsekwencji poprawia jakość nocnego wypoczynku.

Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy podobny efekt wywiera zapach rodziców na sen dzieci.

Więcej informacji na temat badania pod adresem: https://www.psychologicalscience.org/news/releases/2020-02-romance-scent-sleep.html lub https://news.ubc.ca/2020/02/13/smelling-your-lovers-shirt-could-improve-your-sleep/. (PAP)

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera