Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
14.07.2020 aktualizacja 14.07.2020

Prof. Magdalena Król wśród finalistek Europejskiej Nagrody dla Innowatorek

Źródło: SGGW Źródło: SGGW

Prof. Magdalena Król z SGGW, specjalistka w zakresie onkologii eksperymentalnej, została jedną z 21 finalistek Europejskiej Nagrody dla Innowatorek EU Science & Innovation. Badaczka pracuje nad rozwojem opartej na komórkach technologii, która pomaga w terapii i diagnostyce nowotworów.

Nagroda EU Science & Innovation jest wyrazem uznania dla wybitnych osiągnięć przedsiębiorczyń prowadzących innowacyjne firmy i jest finansowana z unijnego programu „Horyzont 2020”.

W ramach konkursu trzynaście kandydatek - w tym prof. Król - walczy o trzy nagrody główne o wartości po 100 tys. euro. Zaś osiem kandydatek rywalizuje o tytuł Rising Innovator. W tej kategorii dla innowatorek poniżej 35. roku życia, nagroda wynosi 50 tys. euro.

Prof. Król to współzałożycielką firmy Cellis. Przedsiębiorstwo rozwija opartą na komórkach technologię, która pomaga w terapii i diagnostyce nowotworów.

Polka opracowała metodę, która pozwala dotrzeć z terapią do litych nieukrwionych guzów nowotworowych. Metoda prof. Król oparta jest na zdolnościach makrofagów – komórek układu odpornościowego człowieka – do wędrowania w głąb niedostępnych rejonów guza nowotworowego. Takie miejsca to guzy lite, pozbawione naczyń krwionośnych, przez które można by było dostarczyć leki przeciwnowotworowe.

Makrofagi w naturalnych warunkach posiadają tzw. klatki białkowe, których badacze używają do przenoszenia leków. Można w nich zamknąć lek, a następnie klatkę „zapakować” do makrofaga – on z kolei mógłby przekazać lek na teren guza i zlikwidować nowotwór. Prof. Król i współpracujący z nią naukowcy odkryli, że makrofagi przekazują klatki białkowe bezpośrednio komórkom nowotworowym. Nikt wcześniej tego nie zaobserwował i nie opisał. Odkryte zjawisko nazwano TRAIN.

Profesor Magdalena Król jest lekarzem weterynarii, profesorem w dziedzinie nauk weterynaryjnych oraz kierownikiem Samodzielnej Pracowni Biologii Nowotworu w Instytucie Biologii SGGW. W 2017 roku była profesorem wizytującym na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Zajmuje się onkologią eksperymentalną, szczególnie interesują ją terapie komórkowe i wpływ układu immunologicznego na powstawanie przerzutów nowotworowych.

Badaczka jest laureatką dwóch prestiżowych grantów europejskich - Starting Grant ERC (2016) oraz Proof of Concept (2020).

Otrzymała m.in. stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, stypendium Pfizer Animal Health, stypendium habilitacyjne L’Oreal oraz nagrodę UNESCO dla kobiet a także wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. W 2014 r. została laureatką plebiscytu „Polacy z werwą”, a w 2017 „Człowiekiem roku 2016” w kategorii "nauka" w plebiscycie „Gazety Wyborczej”.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024