Nauka dla Społeczeństwa

21.04.2024
PL EN
02.08.2020 aktualizacja 02.08.2020

Hedonizm może prowadzić do szczęścia

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Umiejętność cieszenia się z krótkotrwałych przyjemności zwiększa poczucie psychologicznego dobrostanu nie mniej, niż zdolność do osiągania długoterminowych celów. Ważne tylko, by umieć zachować równowagę – czytamy w „Personality and Social Psychology Bulletin”.

W psychologii często podkreśla się znaczenie samokontroli jako czynnika umożliwiającego przedkładanie długoterminowych celów nad krótkotrwałe przyjemności i prowadzenie szczęśliwego, satysfakcjonującego życia. Badaczki z Uniwersytetu Zuryskiego (Szwajcaria) i Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen (Holandia) wykazały jednak, że w pogoni za szczęściem nie należy zapominać o hedonizmie.

„Najwyższy czas ponownie się nad tym zastanowić. Oczywiście samokontrola jest ważna, ale badania nad samoregulacją powinny skupiać się równie mocno na hedonizmie lub krótkotrwałej przyjemności” – komentuje dr Katharina Bernecker, współautorka przedsięwzięcia.

W ramach badania kwestionariuszowego dr Bernecker i dr Daniela Becker ustaliły, że skłonność do hedonizmu, mierzona jako zdolność do koncentrowania się na bieżących potrzebach i cieszenia się z krótkotrwałych przyjemności, może prowadzić do ogólnego wzrostu dobrostanu, pod warunkiem, że człowiek potrafi zachować balans pomiędzy krótkoterminowymi i długoterminowymi celami.

Chodzi o to, że ludzie, którzy nie potrafią w pełni cieszyć się przyjemnymi momentami, np. chwilą relaksu czy dobrym posiłkiem, bo mają wyrzuty sumienia z powodu zaniedbywania swoich długoterminowych celów, nie będą odczuwali wzrostu zadowolenia.

Za to ci, którzy pozwolą sobie na drobne przyjemności i będą czerpać z nich radość, będą czuli się w konsekwencji bardziej szczęśliwi i usatysfakcjonowani. Będą też mniej narażeni na depresję lub lęk.

Niestety samo podążanie za krótkotrwałymi przyjemnościami nie pociągnie za sobą ciągłego wzrostu zadowolenia. Co za dużo – to niezdrowo. W pewnym momencie myśli związane z osiąganiem długoterminowych celów dojdą do głosu. To tylko kwestia czasu.

„Podążanie za hedonistycznymi lub długoterminowymi celami nie może pozostawać ze sobą w konflikcie. Nasze badanie pokazuje, że oba (te działania – PAP) są ważne i wzajemnie się uzupełniają w drodze do osiągnięcia dobrostanu i dobrego zdrowia. Ważne, by w codziennym życiu znaleźć właściwą równowagę” – podsumowuje dr Bernecker.

O badaniu można przeczytać pod adresem: https://doi.org/10.1177/0146167220941998. (PAP)

ooo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024