Grenlandia już nie przestanie topnieć

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zmiany klimatu spowodowały, że kurczenie się lodowców Grenlandii osiągnęło etap, z którego nie ma już odwrotu – piszą naukowcy na łamach „Nature Communications Earth and Environment”.

Nawet gdyby ocieplanie się klimatu nagle się zatrzymało, lodowce Grenlandii nie przestaną się zmniejszać. Zdaniem naukowców, ekosystem Grenlandii osiągnął punkt krytyczny, z którego nie ma już odwrotu. Wnioski oparte zostały na badaniach satelitarnych prowadzonych przez 40 lat.

Badacze dowodzą, że ilość śniegu, który rokrocznie zasila lodowce grenlandzkie, jest mniejsza niż ubytek lodu wpadającego z lodowców do oceanu. Zespołem kierowali naukowcy z Ohio State University (USA).

Obserwacje 200 grenlandzkich lodowców doprowadziły do konkluzji, że w latach 80. i 90. panowała względna równowaga między przybywaniem śniegu a ubytkiem lodu. Co roku przybywało i ubywało ok. 450 mld ton śniegu i lodu.

Natomiast od ok. 2000 r. więcej lodu zaczęło ubywać. Ta ilość szacowana jest na ok. 500 mld ton rocznie. W tym czasie opady śniegu nie zwiększyły się.

Badacze zaobserwowali, że od 1985 r. niektóre duże lodowce cofnęły się średnio nawet o trzy km.

Więcej: https://news.osu.edu/warming-greenland-ice-sheet-passes-point-of-no-return/ (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera