Hałas uliczny wpływa na wybór partnera u świerszczy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Hałas uliczny i inne związane z działalnością człowieka dźwięki mogą w istotny sposób wpływać na zachowania godowe świerszczy. Może mieć to znaczenie dla przetrwania gatunku – oceniają naukowcy z angielskiej uczelni Anglia Ruskin University (ARU).

Badacze skupili się na świerszczach śródziemnomorskich (Gryllus bimaculatus), które przebywały w różnych warunkach akustycznych. Wyniki analiz opublikowano w magazynie „Behavioral Ecology”.

Kiedy w pobliżu znajdują się samice, samce świerszczy wykonują pieśń godową, pocierając o siebie skrzydłami. Taka pieśń kosztuje samce wiele energii i zawiera istotne informacje o kondycji jej wykonawcy. Dlatego jest brana pod uwagę przez samice podczas wyboru partnera.

Naukowcy aranżowali spotkania samic świerszczy z samcami (pozbawionymi możliwości „śpiewu”) w naturalnych dźwiękach otoczenia, w warunkach białego szumu i w hałasie ulicznym. Kiedy samce próbowały odgrywać swoją pieśń, samicom puszczano spreparowaną pieśń wysokiej lub niskiej jakości. Trzeciej grupie nie odtwarzano jej wcale.

W kontrolnych warunkach - w naturalnych dźwiękach otoczenia - samice interesowały się samcami szybciej i częściej, kiedy odtwarzano im pieśń wysokiej jakości. Jednak ta sama melodia nie miała znaczenia w przypadku białego szumu czy hałasu ulicznego, kiedy to na długość aktu kopulacji nie miała wpływu ani jakość, ani nawet obecność pieśni.

Może to oznaczać, że generowane przez człowieka dźwięki zmieniają sposób, w jaki samice postrzegają samce, wybierając partnera. W efekcie może mieć to wpływ na kondycję jednostki, gdyż samce świerszczy będą wydatkowały więcej energii, starając się intonować jeszcze skuteczniejsze pieśni. W długoterminowej perspektywie może to zaszkodzić całej populacji.

„Na krótką metę okazało się, że samce powiązane z wysokojakościowymi pieśniami w hałaśliwym otoczeniu nie osiągają więcej korzyści niż te, którym zapewniono gorsze pieśni lub nie odtwarzano ich wcale. W rezultacie najlepsze samce będą poświęcać więcej energii na swoje wykonania, aby zdobyć przewagę, a to potencjalnie może zaważyć na ich przetrwaniu” – uważa główny autor badania dr Adam Bent. Jak dodał, z powodu hałasu samice nie będą w stanie wykryć różnicy w kondycji samców, a to potencjalnie doprowadzi do redukcji liczby lub utraty potomstwa.

„Uważamy, że hałas uliczny samice po prostu rozprasza” – podkreślił. Współautorka badania dr Sophie Mowles dodała, że hałas generowany przez człowieka jest stosunkowo nową presją selekcyjną, więc nie jest łatwo przewidzieć, jak gatunki się do niego przystosują. (PAP)

mrt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera