Biolodzy odkryli 50 genów, które decydują o kolorze oczu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Za barwę oczu odpowiada znacznie więcej genów, niż się wydawało - donoszą naukowcy, którzy zidentyfikowali aż 50 genów, decydujących o kolorze oczu. Ich odkrycie ma znaczenie m.in. dla leczenia różnych chorób narządu wzroku.

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez specjalistów z King's College London i Erasmus University Medical Center Rotterdam w największym jak dotąd tego typu badaniu odkrył 50 nowych genów wpływających na kolor oczu.

Naukowcy przeanalizowali genetycznie prawie 195 tys. ochotników mieszkających w Azji i Europie.

Zdobyta wiedza mówi nie tylko o pochodzeniu koloru oczu, jest ona kluczowa dla zrozumienia podłoża różnych chorób, takich jak albinizm oczny czy jaskra barwnikowa.

Przy okazji badacze zauważyli, że różne odcienie brązowego koloru u Azjatów są pod względem genetyki podobne do barw oczu u Europejczyków, znajdujących się w spektrum pomiędzy ciemnobrązowym a niebieskim.

Autorzy odkrycia oparli się o wcześniejsze ustalenia, dotyczące identyfikacji kilkunastu genów związanych z kolorem oczu. Sądzili, że może ich być jeszcze więcej.

Natomiast wcześniej uważano, że o różnych barwach tęczówki decyduje zaledwie jeden czy dwa geny, według zasady: gen barwy brązowej jest dominujący względem genu barwy niebieskiej.

„Wyniki te są ekscytujące, ponieważ przybliżają nas do zrozumienia genów, które decydują o jednej z najwyraźniejszych cech ludzkiej twarzy, która od zawsze frapowała ludzi. Uzyskane rezultaty pomogą zrozumieć wiele chorób, które - jak wiemy - wiążą się z poziomem pigmentacji” - mówi dr Pirro Hysi jeden z głównych autorów pracy, która ukazała się w piśmie „Science Advances”.

„Badanie to wnosi genetyczną wiedzę przydatną do usprawnienia przewidywania koloru oczu na podstawie genów. Stosuje się już je w badaniach antropologicznych i sądowych, ale - jak dotąd - dla oczu innych niż niebieskie lub brązowe dokładność jest ograniczona” - podkreśla dr Manfred Kayser z Erasmus University Medical Center Rotterdam.

Więcej - na stronie publikacji (https://advances.sciencemag.org/content/7/11/eabd1239) (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera