Naukowcy zbadali, co o człowieku mówi jego głos

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niższy ton głosu może oznaczać większe skłonności do dominacji, ekstrawertyzm i otwartość na przypadkowe kontakty seksualne - pokazuje nowe badanie. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Międzynarodowy zespół specjalistów pod kierownictwem badaczy z Uniwersytetu w Getyndze sprawdził powiązania między tonem głosu człowieka i jego osobowością. Dwa tysiące ochotników z czterech różnych krajów wypełniło ankiety sprawdzające cechy charakteru, takie jak neurotyzm, ekstrawersja, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność. Naukowcy zbadali także nastawienia uczestników do spraw związanych z seksem.

Komputerowy program natomiast zmierzył ton głosu badanych.

Jak się okazało, osoby o niższym głosie wykazywały większą skłonność do dominacji, były bardziej ekstrawertyczne i bardziej otwarte na seksualne kontakty poza stałą relacją. W przypadku pozostałych cech charakteru nie udało się znaleźć wyraźnej zależności. Jednocześnie badanie nie wykazało różnic między kobietami i mężczyznami.

„Głos człowieka może wywrzeć ogromne, natychmiastowe wrażenie. Nawet jeśli słyszymy czyjś głos bez informacji wizualnej - na przykład przez telefon - szybko orientujemy się, czy rozmawiamy z mężczyzną, kobietą, dzieckiem, czy starszą osobą. Możemy rozpoznać, czy ktoś jest zainteresowany, przyjacielski, smutny, zdenerwowany, czy ma atrakcyjny głos. Zaczynamy także tworzyć założenia odnośnie zaufania i dominacji” - podkreśla dr Julia Stern, autorka pracy opublikowanej na łamach „Journal of Research in Personality”.

„Pierwszym krokiem było sprawdzenie, czy głos rzeczywiście jest powiązany z charakterem człowieka. Nasze wyniki sugerują, że ludzie wyrażają swoim głosem niektóre aspekty swojej osobowości” - mówi badaczka.

Więcej informacji na stronach:

https://www.uni-goettingen.de/en/3240.html?id=6259

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0092656621000295?via%3Dihub

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera