Barwy piłkarskich strojów mogą wpływać na grę zawodników

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Barwy strojów piłkarzy mogą wpływać na czas reakcji zawodników podczas gry. W jaki sposób spowalniają ten czas opisali naukowcy na łamach pisma “Perception”.

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of York wykazały, że gdy zawodnicy mają "kolizyjne" kolory koszulek lub spodenek, znalezienie innego zawodnika własnej drużyny na boisku zajmuje im dwa razy więcej czasu.

Badacze przeprowadzili dwa eksperymenty, aby zbadać, w jaki sposób wariacje strojów wpływają na wizualne wyszukiwanie członków drużyny. Pierwszy eksperyment potwierdził, że rozróżnianie zawodników jest wolniejsze, gdy grają w "skrzyżowanych" strojach, na przykład czerwone koszulki-niebieskie spodenki kontra niebieskie koszulki-czerwone spodenki.

Drugi eksperyment wykazał, że pojawiało się znaczne zamieszanie, gdy oba zespoły nosiły spodenki w tym samym kolorze, a czas reakcji obu zespołów był krótszy, gdy kolor spodenek się różnił.

Pierwszy autor, Liam Burnell z Wydziału Psychologii, powiedział: „Odkryliśmy, że tam, gdzie na przykład jedna drużyna nosi białe bluzy i czerwone szorty, a druga czerwone bluzy i białe szorty, wpływa to na czas wyszukiwania innego gracza. Ponieważ takie sytuacje osłabiają również zdolność do szybkiego i dokładnego rozróżnienia dwóch drużyn, zasady, które temu przeciwdziałają mogą być korzystne w zapobieganiu błędnym podaniom i błędnym decyzjom sędziów”.

Badanie przytacza przykłady, w tym finał Pucharu Ligi Angielskiej 2017, gdy Manchester United grał z Southampton, którego zawodnicy także nosili czerwono-białe stroje. Gol z Southampton został kontrowersyjnie nieuznany, gdy sędzia asystent musiał dokonać sprawdzenia spalonego.

Liam Burnell dodał: „Może to mieć wpływ na zasady gry, ponieważ obecne przepisy wymagają zmiany strojów tylko wtedy, gdy sędzia uważa, że zespoły będą nie do odróżnienia. Obecnie nie ma wymogu, aby zespoły nosiły różne kolory spodenek i wytyczne pozostają dość niejasne”.

Przeprowadzono również wstępne badania nad rolą różnych kolorów pasków na strojach w wykrywalności graczy na tle stadionu, aby zbadać, czy twierdzenia sir Alexa Fergusona, że gracze Manchesteru (występujący wtedy w szarych strojach) nie mogli się zobaczyć podczas starcia z Southampton w 1996 roku, mogą mieć jakiekolwiek znaczenie.

Badacze przytoczyli także przykłady, w tym komentarze ówczesnego menedżera Walii, Chrisa Colemana, przed meczem eliminacyjnym do Mistrzostw Świata z Austrią, mówiące, że nikt nie chciał grać w szarych barwach, ponieważ trudno było odróżnić zawodników. W roku 2017 Derek Adams, ówczesny menedżer Plymouth Argyle również skomentował ich stosowany wówczas ciemnozielony wzór stroju, wspominając, jak nieco zmienili zestaw, zakładając białe skarpetki, aby pomóc graczom, ponieważ zielony wzór wtapiał się w kolor siedzeń i trawy.

Opiekun badania, profesor Peter Thompson z Wydziału Psychologii, powiedział: „Te raporty sugerują, że paski, w tym szare i ciemne, nie 'wyskakują' z tła, co może się nasilić, gdy paski zespołu są w kolorze zbliżonym do stadionowych siedzeń, zwłaszcza podczas gry na pustym stadionie”.

Badania przeprowadzono z wykorzystaniem obrazów graficznych z gier wideo i naprzemiennych kolorów zestawów, które następnie zostały przeniesione na różne tła. Następnie monitorowano czas reakcji uczestników przy identyfikacji poszczególnych zespołów. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii

  • 24.03.2024 EPA/ATEF SAFADI

    Jerozolima/ W bazylice Grobu Świętego naukowcy odkryli największy znany średniowieczny ołtarz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera