Norwegia / Naukowiec: za 50 lat na Svalbardzie może już nie być niedźwiedzi polarnych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na norweskim archipelagu Svalbard i w arktycznej części Rosji za 50 lat może już nie być niedźwiedzi polarnych, pozostaną one tylko na północy Kanady i Grenlandii - ocenia szef grupy specjalistów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), badających niedźwiedzie polarne, Dag Vongraven.

"Za 50 lat Ocean Arktyczny latem nie będzie zamarznięty. Wiosną pokrywa lodowa będzie się roztapiać znacznie wcześniej, a jesienią - później zamarzać" - powiedział Vongraven w wywiadzie opublikowanym w piątek przez Norweski Instytut Polarny.

Zdaniem Vongravena obecna sytuacja może w rezultacie rozpocząć wyginięcie populacji niedźwiedzi polarnych na archipelagu Svalbard. Liczy ona obecnie 300 zwierząt. Naukowiec zaapelował o współpracę międzynarodową w tej kwestii.

Norweski Instytut Polarny ostrzega przed skutkami, jakie ma dla niedźwiedzi polarnych zmniejszający się dostęp do pożywienia w wyniku cieplejszego klimatu, jak i zanieczyszczenie środowiska toksynami. W krwi i tłuszczu zwierząt tego gatunku wykrywane są wysokie stężenia chemikaliów, takich jak polichlorowane bifenyle (PCB).

Jak podał w piątek portal The Barents Observer, populacja niedźwiedzi polarnych liczy obecnie około 26 tysięcy zwierząt, z których w regionie Morza Barentsa żyje od 1900-3600. (PAP)

awl/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera