W sierpniowe weekendy w Ogrodzie Botanicznym UW spacery i zajęcia tematyczne z przewodnikami

Źródło: UW
Źródło: UW

Niedzielne spacery z przewodnikiem w ramach akcji „Odkryj Ogród”, spacery tematyczne po szklarniach z roślinami z rejonów Afryki i Ameryki Południowej, poszukiwania zapylaczy po zmroku – to niektóre propozycje przygotowane przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego dla zwiedzających na lato.

O propozycjach Ogrodu Botanicznego UW poinformowano na stronie internetowej uczelni.

„W Ogrodzie Botanicznym UW, przy al. Ujazdowskich 4, w dziale roślin ozdobnych kwitnie właśnie kolekcja hortensji. W różance podziwiać można wiele odmian róż, w basenach zakwitły grzybienie białe o niesamowitej budowie kwiatu, a w dziale 'systematyki' – feeria barw żółtych, fioletowych, białych, różowych. Kwitną również jeżówki, rozwary, odętki, słoneczniczek czy przegorzan kulisty” - podano w komunikacie UW.

Przez kolejne cztery tygodnie w Ogrodzie Botanicznym UW organizowane będą spacery po szklarniach.

„Odwiedzający mogą poznać rośliny, które w poszukiwaniu odpowiednich warunków do życia wspinają się i rosną w koronach drzew. To również okazja do zobaczenia roślin z suchych rejonów Afryki i Ameryki Południowej – kaktusów i wilczomleczy oraz roślin użytkowych, których produkty – kawę, wanilię, granat, papaję, ananasa, figę czy bawełnę wykorzystujemy na co dzień” - czytamy w informacji UW.

Przewodnikiem podczas spacerów po szklarniach będzie Joanna Bogdanowicz, wieloletnia kuratorka kolekcji roślin tropikalnych z Ogrodu Botanicznego UW. Spotkania odbędą się 7, 14, 21 i 28 sierpnia od godz. 13.00 do 14.00. Jak informuje UW, „aby zarezerwować miejsce w grupie, należy wysłać maila zatytułowanego 'W cieniu tropików' do piątku przed zwiedzaniem, do godziny 15.00, na adres wycieczki@biol.uw.edu.pl”.

„W przypadku wolnych miejsc możliwe jest również dołączenie do spaceru bez rezerwacji. Przed spacerem należy zakupić bilet wstępu w kasie Ogrodu Botanicznego UW” - informuje w komunikacie UW.

W sierpniowe niedziele: 8, 15, 22 oraz 29 sierpnia od godz. 13.00 będą również organizowane spacery po ogrodzie prowadzone przez Lidię Sternik-Stempkowską, edukatorkę Ogrodu Botanicznego UW. Podczas spacerów będzie można bliżej poznać ponad dwustuletni ogród i rośliny, które właśnie kwitną.

„Żeby zarezerwować miejsce, należy wysłać mail zatytułowany 'Odkryj Ogród' do piątku przed zwiedzaniem na adres wycieczki@biol.uw.edu.pl. Zgłoszenia przyjmowane będą do godz. 15. Bilety wstępu do Ogrodu sprzedawane są w kasie” - podano w informacji UW.

Natomiast na 26 sierpnia na godz. 20.00 zaplanowano dla zwiedzających w ogrodzie godzinny spacer po zmroku. „To dobra okazja do poznania nocnych zapylaczy. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego niektóre kwiaty intensywnie pachną nocą oraz czy blask księżyca ułatwia motylom nocnym zdobywanie pokarmu” - podano w komunikacie UW.

Zajęcia poprowadzi Mateusz Skłodowski, entomolog, biolog i edukator Ogrodu Botanicznego UW. Chętni na zajęcia tematyczne powinni wysłać maila z tytułem rezerwacji „Nocny spacer” do czwartku przed zwiedzaniem do godz. 15.00.

Z kolei w połowie września zaplanowano tydzień dotyczący tematyki zapylaczy. W jego trakcie odbędą się spacery i warsztaty przybliżające świat owadów, dzięki którym mamy aż 80 proc. naszego pożywienia.

Więcej o działalności Ogrodu Botanicznego UW można znaleźć na stronie: www.ogrod.uw.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

akm/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera