05.08.2025. Kwitnące dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, 5 bm. Określana jako najbardziej śmierdzący kwiat świata roślina zakwitła w stołecznym ogrodzie botanicznym po raz drugi. Dziwdło olbrzymie pochodzi z lasów równikowych Sumatry. Kwiatostan, który wydziela przyciągający owady zapach padliny, może osiągać trzy metry wysokości i ponad 1,5 metra szerokości. (sko) PAP/Tomasz Gzell

Warszawa/ W ogrodzie botanicznym po raz drugi zakwitł najbardziej śmierdzący kwiat świata

W warszawskim ogrodzie botanicznym po raz drugi zakwitł najbardziej śmierdzący kwiat – dziwidło olbrzymie. Przez całą noc internauci śledzili postępy w kwitnieniu w transmisji online.

  • Fot. materiały prasowe
    Życie

    Warszawa/ W ogrodzie botanicznym zakwitnie najbardziej śmierdzący kwiat świat

    Na początku sierpnia w warszawskim ogrodzie botanicznym po raz drugi zakwitnie najbardziej śmierdzący kwiat – dziwidło olbrzymie. Kwitnie niezwykle rzadko i bardzo krótko, więc przyciąga tłumy obserwatorów. Jego opiekun zaznaczył, że roślinę tę można opisać słowami: trzy razy naj.

  • ©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW
    Życie

    Nowa odmiana rośliny ozdobnej w Ogrodzie Botanicznym UW

    Alternanthera bettzickiana "Kameleon" - pod taką nazwą została zarejestrowana nowa odmiana rośliny ozdobnej z kolekcji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. To pierwszy przypadek własnej odmiany w historii ogrodu.

  • ©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW
    Życie

    Ogród Botaniczny UW zarejestrował własną odmianę rośliny ozdobnej

    Alternanthera bettzickiana 'Kameleon’ – to nazwa oficjalnie zarejestrowanej nowej odmiany rośliny ozdobnej wyselekcjonowanej przez Dorotę Szubierajską, kuratorkę działu roślin ozdobnych w Ogrodzie Botanicznym UW.

  • 10.05.2023. Rozpoczął się wyjątkowy okres dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, 10 bm. w którym odwiedzający mogą podziwiać kwitnące rośliny. PAP/Leszek Szymański
    Życie

    Rośliny o zapachu coli lub cebuli w Ogrodzie Botanicznym UW w Warszawie

    W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego trwa akcja Aromatyczny Botaniczny, w ramach której można podziwiać rośliny o nietypowych zapachach. Zaskoczyć nas może na przykład bazylia o zapachu coli lub cebuli – powiedziała kuratorka działu roślin ozdobnych Ogrodu Botanicznego UW Dorota Szubierajska.

  • Fot. Izabela Kuzyszyn, Ogród Botaniczny UW
    Życie

    Geofity, oczary i ciemierniki - wiosna w ogrodzie botanicznym

    Po stopnieniu śniegu pojawiają się rośliny ziemnopączkowe - geofity. Krzew wawrzynek wilczełyko, rosnący naturalnie w lasach liściastych, wabi zapachem, a ciemierniki podgrzewają nektar, aby przyciągnąć zapylacze. Zwiastuny nadchodzącej wiosny można oglądać m.in. w Ogrodzie Botanicznym UW.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Warszawa/ Kolejna niezwykła roślina zakwitła w Ogrodzie Botanicznym

    W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zakwitł Strongylodon macrobotrys. Roślina ta jest uznawana za jedno z najpiękniejszych pnączy tropików. Z informacji, które przekazał stołeczny ogród wynika, że nie kwitnie ona w innych polskich ogrodach botanicznych.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Warszawa/ Ogród botaniczny zaprasza warszawiaków również zimą

    Od soboty 20 listopada w stołecznym ogrodzie botanicznym UW będzie można podziwiać świetlne konstrukcje nawiązujące do najciekawszych roślin i zjawisk botanicznych, ale także do baśni i legend. "Magiczny botaniczny" będzie można zwiedzać do niedzieli 27 lutego 2022.

  • Źródło: UW
    Życie

    W sierpniowe weekendy w Ogrodzie Botanicznym UW spacery i zajęcia tematyczne z przewodnikami

    Niedzielne spacery z przewodnikiem w ramach akcji „Odkryj Ogród”, spacery tematyczne po szklarniach z roślinami z rejonów Afryki i Ameryki Południowej, poszukiwania zapylaczy po zmroku – to niektóre propozycje przygotowane przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego dla zwiedzających na lato.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
    Życie

    Warszawa/ Niezwykły kwiat zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym UW

    To będzie niesamowite wydarzenie. "Uprzejmie informujemy, że pierwszy raz zakwitnie u nas dziwidło olbrzymie. Według naszej wiedzy, będzie to również pierwsze kwitnienie w Polsce!" – poinformował Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera