Uczelnie i instytucje

Poznań/ W Centrum Zaawansowanych Technologii UAM uruchomiono nowoczesne ramię robotyczne

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

W Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu uruchomiono we wtorek nowoczesne ramię robotyczne. Urządzenie znajdzie zastosowanie m.in. w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19.

Pierwsze na UAM ramię robotyczne wykorzystywane będzie zarówno w immunodiagnostyce, jak i biodruku 3D. Pracami zespołu kieruje prof. UAM dr hab. inż. Jakub Rybka, który zajmuje się wykorzystaniem nanomateriałów w biotechnologii oraz inżynierii biomedycznej.

„Pracowaliśmy nad tym urządzeniem razem z firmami Rob-Tech oraz Cellivia przez pół roku w ramach naszego projektu. Przede wszystkim zostało to zaprojektowane, abyśmy mogli wykonywać test immunodiagnostyczny, który opracowaliśmy w ub. roku na UAM - ale możliwości rozbudowy tego robota są praktycznie nieograniczone. W związku z tym już w tej chwili udało nam się zaimplementować drugą działkę naukową z naszego laboratorium, czyli biodruk 3D" - tłumaczył PAP prof. Rybka, wyjaśniając, że normalnie w 3D drukuje się z plastiku, czy innych polimerów, a jego laboratorium drukuje również z komórkami.

Dodał, że zastosowanie urządzania w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19 i co za tym idzie wprowadzenie automatyzacji tego procesu, nie tylko przyśpieszy sam proces, ale i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m.in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich.

Prof. Rybka podkreślił również, że misją Laboratorium Biotechnologii Stosowanej Centrum Zaawansowanych Technologii UAM jest wyjście poza granice nauk podstawowych i połączenie odkryć akademickich z zastosowaniami w życiu codziennym. Wskazał, że zespół dąży do nawiązania współpracy zarówno z podmiotami naukowymi, jak i przemysłowymi, aby napędzać innowacje w biotechnologii.

Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska podkreśliła we wtorek podczas uroczystości, że „uczelnia jest miejscem, którym powinny się stykać różne środowiska”. „Więc jeśli mówimy o synergii nauki i przemysłu, o synergii pokoleń, czy synergii miasta i uczelni to - to jest miejsce chyba jak najlepsze do tego typu stwierdzeń” – wskazała.

Dodała, że Centrum Zaawansowanych Technologii UAM nie po raz pierwszy udowadnia, że jest wiodącym ośrodkiem łączącym badania naukowe z rzeczywistymi potrzebami i wyzwaniami, przed którymi stoi ludzkość.

W wydarzeniu wziął udział także m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, oraz poprzedni rektorzy UAM - Bogdan Marciniec, Bronisław Marciniak, oraz Stefan Jurga. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera