Drony ocenią plony

fot. UAM
fot. UAM

Dron latający nad polem uprawnym wskaże przewidywany plon, ilość potrzebnego nawozu i stan nawodnienia upraw pszenicy ozimej, rzepaku czy kukurydzy. O pracach nad systemem do optymalnego zarządzania produkcją rolniczą informują naukowcy z Poznania.

Nad narzędziem informatycznym dla rolników, producentów nawozów, hodowców roślin oraz ośrodków doradztwa rolniczego pracują naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w konsorcjum ze spółką PolDrone z Gniezna. Wynikiem wspólnie prowadzonego projektu będzie usługa o roboczej nazwie Sensecorps, udostępniona za pośrednictwem portalu rolniczego.

SenseCrops to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które w każdej fazie wzrostu rośliny wskaże przewidywany plon, ilości potrzebnego nawozu czy stan nawodnienia, z uwzględnieniem podziału na jednorodne części pól i szczegółową informację dotyczącą stanu gleby. Niezbędne do tego dane zbierze dron.

Jak tłumaczy dr hab. inż. Cezary Kaźmierowski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, projekt ma służyć optymalizacji zarządzania produktywnością upraw rolniczych z wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych. Spersonalizowane usługi GIS będą generowane w sposób autonomiczny na bazie sztucznej inteligencji, udostępnianej w portalu rolniczym.

Pracami z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pokieruje prof. UPP dr hab. Witold Szczepaniak z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii.

Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Szybka Ścieżka “Agrotech”. Całkowity koszt projektu wynosi niemal 9 mln. zł.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera