Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Przyrodniczy i ZOO Wrocław podpisały porozumienie o współpracy

FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr
FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

Wspólne badania, wsparcie merytoryczne, publikacje naukowe i zajęcia dydaktyczne na terenie ZOO – to niektóre z działań, które Uniwersytet Przyrodniczy oraz wrocławski ogród zoologiczny będą realizować w ciągu najbliższych pięciu lat. Porozumienie o współpracy podpisali w środę przedstawiciele obu instytucji.

mat. prasowe
Rektor UPWr prof. Jarosław Bosy, prezes ZOO Wrocław Radosław Ratajszczak oraz dyrektor ds. hodowlanych Mirosław Piasecki podpisują porozumienie o współpracy. FOT. Tomasz Lewandowski / UPWr

W przesłanym w środę PAP komunikacie podkreślono, że wrocławska uczelnia kształci przyszłych pracowników ogrodu i obecnie stanowią oni niemal jedną trzecią załogi. Najliczniejszą grupą są absolwenci zootechniki.

źródło: materiały prasowe
Paweł Borecki, opiekun pingwinów przylądkowych i kotików, absolwent UPWr; FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

Porozumienie podpisane w środę przez rektora UPWr prof. Jarosława Bosego, prezesa ZOO Wrocław Radosława Ratajszczaka oraz dyrektora ds. hodowlanych Mirosława Piaseckiego zakłada powiązanie teorii i badań naukowych z praktyką. Współpraca obejmie również transfer wiedzy, wspólne publikacje naukowe, ubieganie się o finansowanie badań w oparciu o polskie i zagraniczne granty oraz realizację praktyk zawodowych, prac licencjackich, magisterskich i doktorskich na terenie ogrodu.

źródło: materiały prasowe
Paweł Borecki, opiekun pingwinów przylądkowych i kotików, absolwent UPWr; FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

„Porozumienie to kontynuacja dotychczasowych kontaktów między naszymi instytucjami i otwarcie drogi do jeszcze pełniejszego wykorzystania potencjału dydaktyczno-naukowego UPWr i ZOO Wrocław” – podkreślił rektor uczelni Jarosław Bosy.

fot. materiały prasowe
Anna Gorczyńska i Jarosław Wachol w ogrodzie zoologicznym opiekują się słoniami. Absolwenci zootechniki na nUPWr; FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

Prezes ZOO Radosław Ratajszczak zwrócił uwagę, że podpisane porozumienie pozwoli na „wyłapanie” talentów i wychowanie przyszłych pracowników.

źródło: materiały prasowe
FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

Dyrektorka Wydziału Edukacji ZOO Wrocław Marta Zając-Ossowska przyznała, że studenci UPWr są cenionymi pracownikami ogrodu. „Świetnie odnajdują się tu zwłaszcza zootechnicy. Opiekują się manatami, pingwinami, kotikami, żółwiami, kajmanami, słoniami, czy nosorożcami” – dodała. (PAP)

Justyna Nowicka i Maciej Okupnik opiekunowie słoni. Oboje ukończyli zootechnikę na UPWr  FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr
Justyna Nowicka i Maciej Okupnik opiekunowie słoni. Oboje ukończyli zootechnikę na UPWr; FOT. Martyna Kostrzycka / UPWr

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

    Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera