Francja/ Narodziny zagrożonego wyginięciem nosorożca czarnego

Zdjęcie ilustracyjne - 10-dniowy nosorożec czarny (Diceros bicornis michaeli) o imieniu Magash w Safari Park w Dvur Kralove nad Labem, Czechy, 14 marca 2023. EPA/MARTIN DIVISEK
Zdjęcie ilustracyjne - 10-dniowy nosorożec czarny (Diceros bicornis michaeli) o imieniu Magash w Safari Park w Dvur Kralove nad Labem, Czechy, 14 marca 2023. EPA/MARTIN DIVISEK

Pod koniec lipca samica nosorożca czarnego urodziła swoje drugie dziecko w zoo w Arcachon w zachodniej Francji. To rzadkie narodziny tego gatunku sklasyfikowanego jako krytycznie zagrożonego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.

Podobnie jak wiele innych dzikich gatunków, nosorożec czarny w niewoli rozmnaża się z trudem. A jednak w zoo w Zatoce Arcachon 29 lipca urodziło się młode - poinformował ogród za pośrednictwem wideo, opublikowanego na swojej stronie na Facebooku.

"Po 16 miesiącach ciąży, pod ścisłą obserwacją naszych trenerów i lekarza weterynarii, Nabila, jedna z naszych samic nosorożca czarnego, urodziła zdrowego, małego samca o imieniu Nakuru. To 'wyjątkowe' narodziny i dobra wiadomość dla całego gatunku” – informuje zoo.

Wytępiony w większości obszarów Afryki, w których żył, nosorożec czarny jest uważany za krytycznie zagrożony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Jeden podgatunek, nosorożca czarnego z Afryki Zachodniej, został uznany za wymarły w 2011 r., pojedyncze egzemplarze przebywają jedynie w różnych ogrodach zoologicznych. (PAP)

ksta/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera