Uczelnie i instytucje

R/V Oceanograf znowu na morzu

24.06.2016.  PAP/Dominik Kulaszewicz
24.06.2016. PAP/Dominik Kulaszewicz

Statek badawczy UG R/V Oceanograf odbył pierwszy rejs badawczy po remoncie. Naukowcy przeprowadzili badania biologiczne oraz hydrologiczne i realizują kolejne rejsy - informuje biuro prasowe UG.

Zbudowany zaledwie 5 lat temu katamaran R/V Oceanograf to, jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, najnowocześniejsza i najwszechstronniejsza jednostka badawcza na Bałtyku. 

Jednostka przeszła właśnie trwający miesiąc remont klasowy - pierwszy po pięciu latach pracy - czytamy w opublikowanej na stronie internetowej uczelni, informacji prasowej Ewy Cichockiej z zespołu prasowego UG. 

„Poszczególne elementy zostały sprawdzone przez odpowiednie służby. Na statku nie było większych usterek" – mówi Filip Dąbrowski z Biura Pełnomocnika Rektora ds. Infrastruktury Morskiej, cytowany w informacji UG.

„Uwagi wymagało kilka elementów jak np. część posadzek w najbardziej uczęszczanych miejscach. Odświeżono i „przebanderowano” zewnętrzne poszycie statku wraz ze zmianą loga" - dodaje.

Po remoncie wykonanym przez firmę NET MARINE - Marine Power Service Sp. z o.o., na terenie stoczni MW w Gdyni statek został dopuszczony do eksploatacji na kolejnych pięć lat.

W czasie pierwszego rejsu pracownicy oraz studenci Instytutu Oceanografii UG prowadzili badania w dziewięciu punktach Zatoki Puckiej.

„Przeprowadzono sprawdzenie stanu siedlisk ryb przydennych w rejonie Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu Kosakowo” - mówi prof. Mariusz Sapota, dyrektor Instytutu Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii.

„Zbadano min. pokrycie dna przez makrofity, pobierając próbki roślin oraz podstawowe parametry hydrologiczne wody: temperaturę, zasolenie oraz natlenienie. W pracach wykorzystano pojazd podwodny oraz dokonano także połowu ryb w tym rejonie” - dodaje.

W obszarach od powierzchni do dna, z pomocą specjalnych sond badacze określili temperaturę, zasolenie i natlenienie wody.

W każdym z punktów przeprowadzili także połowy ryb, które później dokładnie przebadali.

Jednostka kontynuuje pracę.

Więcej informacji i fotorelacja na stronie: https://ug.edu.pl/news/pl/2034/pierwszy-rejs-badawczy-statku-rv-oceanograf-po-remoncie-klasowym

PAP - Nauka w Polsce

mat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera