Niedobór snu związany z problemami zdrowia psychicznego studentów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad dwie trzecie studentów doświadcza złej jakości snu, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego, przy czym szczególnie narażone są kobiety – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Annals of Human Biology”.

W badaniach (DOI: 10.1080/03014460.2021.1983019) przeprowadzonych w Brazylii przez naukowców z Uniwersytetu Federalnego Mato Grosso uczestniczyło 1113 osób w wieku od 16 do 25 lat studiujących dziennie na różnych kierunkach. Studenci wypełniali kwestionariusze dotyczące m.in. jakości snu i poziomu senności w ciągu dnia, objawów stresu i zaburzeń zdrowia psychicznego. Pod uwagę wzięto także takie czynniki jak status społeczno-ekonomiczny czy wskaźnik masy ciała (BMI).

Nadmierna senność w ciągu dnia dotyczyła 55 proc. studentów i była związana z wysokim poziomem stresu i blisko dwukrotnie większą podatnością na depresję. Osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne blisko czterokrotnie częściej miały nieprawidłowe nawyki związane ze snem. Zła jakość snu i nadmierna senność w ciągu dnia częściej występowały u kobiet.

„Choć nie jest jasne, czy to zaburzenia zdrowia psychicznego powodują problemy ze snem, czy na odwrót, te wyniki wskazują na potrzebę promowania dobrych nawyków związanych ze snem wśród studentów, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłych problemów zdrowia psychicznego w przyszłości” – komentują autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera