Historia i kultura

Oman/ Polscy archeolodzy odkryli grę planszową sprzed ponad 4 tys. lat

Pozostałości osadnictwa z okresu żelaza rozciągają się na dużym obszarze, fot. J. Śliwa/PCMA UW
Pozostałości osadnictwa z okresu żelaza rozciągają się na dużym obszarze, fot. J. Śliwa/PCMA UW

Kamienną planszę do gry z zaznaczonymi polami i zagłębieniami odkryli polscy archeolodzy na terenie osady sprzed ponad 4 tys. lat. Tego typu znaleziska są rzadkie. Kilka znanych jest z Doliny Indusu i z Mezopotamii - zauważają badacze.

O znalezisku, dokonanym w czasie badań zakończonych w grudniu ubiegłego roku, poinformowało PAP Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Jak podano, głównym przedmiotem badań było osadnictwo z epoki brązu i żelaza w rejonie wsi Ayn Bani Saidah w Omanie.

"W jednym z pomieszczeń dużego budynku z okresu Umm an-Nar (2500-2000 lat p.n.e. - PAP) znaleźliśmy planszę do gry!" – powiedział cytowany w komunikacie CAŚ UW kierownik badań prof. Piotr Bieliński. Projektem współkieruje dyrektor generalny ds. starożytności w Ministerstwie Dziedzictwa i Turystyki Sułtanatu Omanu, dr Sultan al-Bakri. Prof. Bieliński dodał, że takie znaleziska są rzadkie. Kilka przykładów podobnych plansz znanych jest z Doliny Indusu, a także z Mezopotamii, między innymi ze sławnych grobów królewskich z Ur.

Kamienna plansza do gry, fot. J. Śliwa/PCMA UW
Kamienna plansza do gry, fot. J. Śliwa/PCMA UW

Plansza wykonana jest z kamienia i ma zaznaczone pola i zagłębienia. Naukowcy określają znalezisko jako "najbardziej pasjonujące i zupełnie niespodziewane" w ostatnim sezonie badań.

Według badaczy rejon wsi Ayn Bani Saidah był w pradziejach miejscem strategicznie położonym na skrzyżowaniu szlaków łączących ważne ośrodki starożytności: Bat na południu i Al-Ayn na północy, dziś stanowiska z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz wybrzeże morskie w pobliżu portu Sohar na wschodzie.

Wykopaliska konstrukcji z okresu brązu i żelaza, fot. J. Śliwa/PCMA UW
Zabytki z miedzi w momencie odkrycia, fot. G. Czajka/PCMA UW

"Wzdłuż tej trasy znajduje się kilka ważnych osad tzw. kultury Umm an-Nar z epoki brązu. Mieliśmy więc nadzieję, że i nasze stanowisko znajdzie się w tej samej lidze" – przekazał prof. Piotr Bieliński. Jak podano w komunikacie, najnowsze odkrycia dowodzą, że archeolodzy mieli rację.

Wykopaliska konstrukcji z okresu brązu i żelaza, fot. J. Śliwa/PCMA UW
Wykopaliska konstrukcji z okresu brązu i żelaza, fot. J. Śliwa/PCMA UW

"Osada z okresu Umm an-Nar jest wyjątkowa między innymi dlatego, że znajdują się w niej aż cztery wieże: trzy okrągłe i jedna ryzalitowa. Mimo swych rozmiarów, blisko 20 m średnicy, jedna z okrągłych wież nie była widoczna na powierzchni i została odkryta dopiero podczas wykopalisk. Funkcja tych wież czeka ciągle na wyjaśnienie" – dodała dr Agnieszka Pieńkowska z CAŚ UW, która w ramach projektu analizuje pozostałości z epoki brązu.

Badacze znaleźli też dowody na obróbkę miedzi w tym miejscu. Według prof. Bielińskiego pokazuje to, że osada uczestniczyła w tym lukratywnym handlu, o którym wspominają źródła pisane z Mezopotamii. "Oman był bowiem potęgą metalurgiczną tamtej epoki" – zaznaczył prof. Bieliński.

Wykopaliska w obrębie budynku kultury Umm an Nar, foto. J. Śliwa/PCMA UW
Archeolog w czasie wykonywania pomiarów, fot. J. Śliwa/PCMA UW

Według polskich badaczy ich najnowsze odkrycia pokazują, że obszar badań - czyli mikroregion Qumayrah - miał w starożytności większe znaczenie, niż dotąd sądzono, i kryje jeszcze wiele niespodzianek. Wstępne prace ekspertów z CAŚ UW rozpoczęły się w 2015 r. Dolina okazała się bardzo bogata w pozostałości archeologiczne z różnych okresów.

"Ta obfitość śladów osadnictwa z różnych okresów świadczy o tym, że dolina ta była ważnym miejscem w prehistorii, a być może także i historii Omanu" – podkreślił prof. Bieliński.

Wykopaliska w obrębie budynku kultury Umm an Nar, foto. J. Śliwa/PCMA UW
Wykopaliska w obrębie budynku kultury Umm an Nar, foto. J. Śliwa/PCMA UW

Badania finansowane są przez NCN.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Łódź, 09.08.2020. Ulica Piotrkowska o zachodzie słońca. PAP/Grzegorz Michałowski

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera