Najstarsze ludzkie szczątki w Afryce

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Najstarsze ludzkie szczątki w Afryce datowano na ponad 230 tys. lat – poinformowali naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika „Nature".

Zgodnie z ostatnio przeprowadzonym datowaniem najstarsze szczątki Homo sapiens liczą ponad 230 tys. lat. Zostały znalezione w Etiopii w latach 60. XX w. Dotąd uważano je za dużo młodsze.

Od miejsca odkrycia, doliny rzeki Omo, nadano im nazwę Omo I. Leżały z warstwach popiołu wulkanicznego. Kluczowe dla ich datowania było więc ustalenie, kiedy doszło do wybuchów wulkanów.

Jak wyjaśnia Celine Vidal z University of Cambridge (W. Brytania), wiek szczątków z Omo szacowano dotychczas na mniej niż 200 tys. lat. Najnowsze datowanie wskazuje na wiek ponad 230 tys. lat.

Dodaje, że każda erupcja wulkaniczna ma swój "odcisk palca", związany z wypływem magmy, uwięzionymi pod powierzchnią minerałami i chemicznym składem szkła wulkanicznego.

Naukowcy analizowali ślady po erupcji wulkanu Shala, znajdującego się 400 km od stanowiska archeologicznego, na którym znaleziono ludzkie szczątki Omo I. Erupcję datowano na 230 tys. lat. Ponieważ szczątki Homo sapiens znajdują się w niższej warstwie, muszą być jeszcze starsze niż erupcja.

Więcej: https://www.nature.com/articles/s41586-021-04275-8 (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielki atlas komórek pozwoli lepiej zrozumieć i leczyć ludzkie ciało

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badanie: najdłużej żyją Azjaci, najkrócej czarnoskórzy i Indianie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera