Ultradźwięki kontra alzheimer

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Synchronizacja fal mózgowych z impulsami ultradźwiękowymi może zmniejszyć akumulację nieprawidłowych białek charakterystycznych dla początku choroby Alzheimera - informuje pismo „Translational Neurodegeneration“.

Wzrost średniej długości życia w wielu częściach świata sprawił, że bardziej powszechne stały się choroby związane z wiekiem, w tym choroba Alzheimera. Szczególnie wielu chorych jest w starzejących się społeczeństwach Japonii, Korei i krajów europejskich. Brak skutecznych metod leczenia sprawia, że choroba Alzheimera jest ogromnym obciążeniem dla chorych, ich rodzin i opiekunów oraz gospodarek państw, które zamieszkują.

Zespół prof. Jae Gwan Kima z Gwangju Institute of Science and Technology (GIST) w Korei Południowej pracuje nad potencjalnymi terapiami. Ich najnowszym pomysłem jest przezczaszkowa stymulacja mózgu ultradźwiękami zsynchronizowanymi z aktywnością elektryczną mózgu. Chodzi o tak zwane fale gamma o najwyższej częstotliwości (powyżej 30 Hz). Synchronizacja zachodzi naturalnie poprzez wystawienie obiektu terapii na powtarzający się bodziec, taki jak dźwięk, światło lub wibracje mechaniczne.

Wcześniejsze badania na myszach wykazały, że wpływ na fale gamma może przeciwdziałać tworzeniu się blaszek β-amyloidowych i akumulacji białka tau - typowych dla wczesnej fazy alzheimera. Teraz zespół z GIST wykazał, że stosowanie 40 impulsów ultradźwiękowych na sekundę (w pasmie częstotliwości fal gamma) korzystnie wpływa na mózgi myszy z odpowiednikiem ludzkiego alzheimera.

„W porównaniu z innymi metodami dotyczącymi fal gamma, które opierają się na dźwiękach lub migoczącym świetle, ultradźwięki mogą dotrzeć do mózgu w sposób nieinwazyjny, bez zakłócania naszego układu sensorycznego. To sprawia, że podejście oparte na ultradźwiękach jest wygodniejsze dla pacjentów” - wskazał prof. Jae Gwan Kim.

Jak wykazały eksperymenty, myszy poddane działaniu impulsów ultradźwiękowych przez dwie godziny dziennie przez dwa tygodnie miały obniżony poziom blaszek β-amyloidowych i poziom białka tau w mózgu. Także analizy elektroencefalograficzne u tych myszy wykazały poprawę funkcjonowania ich mózgów, co sugeruje, że wpływa ono również na ich wewnętrzne połączenia. Zabieg nie powodował mikrokrwawień (krwotoków mózgowych), zatem nie jest mechanicznie szkodliwy dla tkanki mózgowej.

Zdaniem autorów obiecujące wyniki badania mogą utorować drogę do innowacyjnych, nieinwazyjnych strategii terapeutycznych choroby Alzheimera bez skutków ubocznych, a także pomóc w leczeniu innych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera