Australia zwiększa wydatki na ochronę koali

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Australia wyda dodatkowe 50 milionów dolarów australijskich (35 milionów dolarów) w ciągu najbliższych czterech lat, aby chronić siedliska koali i spowolnić wymieranie wrażliwych gatunków, poinformował w sobotę rząd.

Torbacze pochodzące z Australii zostały zdziesiątkowane przez pożary buszu, choroby i pojazdy, a ich liczebność szacuje się na około 330 000.

Badanie zlecone przez World Wildlife Fund oszacowało, że ponad 60 000 koali zostało zabitych, rannych lub w jakiś sposób dotkniętych pożarami buszu w 2019 i 2020 roku.

„Koale są jedną z najbardziej lubianych i najlepiej rozpoznawanych ikon Australii… i jesteśmy zobowiązani do ich ochrony dla przyszłych pokoleń” – powiedział premier Scott Morrison.

Nowy pakiet zwiększy rządową inwestycję w ochronę koali do ponad 74 milionów dolarów od 2019 roku i zostanie przeznaczony na odbudowę siedlisk, badanie populacji i rozszerzenie badań nad zdrowiem koali.

Chlamydia, choroba przenoszona drogą płciową występująca również u ludzi, rozprzestrzeniła się wśród koali, dotykając połowę zwierząt na niektórych obszarach.

Koale zamieszkują głównie lasy eukaliptusowe we wschodnich stanach i na skraju wybrzeży, zwykle dożywając 20 lat. Noszą młode w torbie i śpią do 18 godzin nas dobę.(PAP)

wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera