Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
01.03.2022 aktualizacja 01.03.2022

Włochy/ Komitet Badań Naukowych zawiesza współpracę z Rosją

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Włoski Komitet Badań Naukowych zawiesza współpracę z Rosją i oferuje wsparcie naukowcom z Ukrainy - ogłosiła w poniedziałek prezes tej instytucji Maria Chiara Carrozza. "W tym roku - dodała - nie odnowimy umów z instytucjami akademickimi i badawczymi Federacji Rosyjskiej".

Włoski Komitet zawiesza realizację wszelkich umów i misje w Rosji.

Prezes Carrozza, cytowana przez Ansę, podkreśliła, że Unia Europejska wprowadziła sankcje, poprzez które nie chce dopuścić do tego, by legalna współpraca badawcza doprowadziła do udzielenia "mimowolnego wsparcia dla działań militarnych".

"Ten tymczasowy krok jest nieuchronny, by wesprzeć ukraińską wspólnotę badawczą i wyrazić brak zgody naszej sieci naukowej dla wszelkich form przemocy" - stwierdziła prezes włoskiego Komitetu Badań Naukowych.

Zaznaczyła również: "Oczywiście nie oznacza to w żadnym razie zamknięcia wobec rosyjskiej wspólnoty naukowej i jej badaczy, którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za to, co się dzieje z którą wyrażamy naszą pełną solidarność w tym bardzo trudnym momencie".

Szefowa Komitetu poinformowała, że we współpracy z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Nauki w Rzymie podejmuje działania na rzecz pomocy dla ukraińskich studentów, badaczy i profesorów uniwersyteckich; od stypendiów po gościnę.

Wcześniej, w konsekwencji napaści Rosji na Ukrainę władze włoskiego regionu Lacjum podjęły decyzję o przerwaniu współpracy rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani z moskiewskim Instytutem Gamalei w sprawie testów nad rosyjską szczepionką przeciwko Covid-19, Sputnik V.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ tebe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023