Uczelnie i instytucje

Duże zainteresowanie naukowców z Ukrainy ofertą wsparcia z Polskiej Akademii Nauk

07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk.  PAP/Radek Pietruszka
07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

W zaledwie kilka dni Polska Akademia Nauk rozdysponowała 750 tys. zł na wsparcie dla badaczy z Ukrainy, którzy zostaną zatrudnieniu w jej instytutach. Wkrótce PAN uruchomi podobny program wspólnie z Amerykańską Akademią Nauk – jego budżet wyniesie maksymalnie 750 tys. dolarów.

Polska Akademia Nauk w ramach przyjętego porozumienia z Narodową Akademią Nauk Ukrainy 1 marca wdrożyła program wsparcia współpracy z tym krajem. O wsparcie w ramach programu mógł starać się każdy ukraiński naukowiec, który przed 24 lutego br. pracował w instytucji naukowej (uniwersytecie, instytucie badawczym NANU) na Ukrainie.

W ciągu kilku dni 750 tys. zł rozdysponowano wśród 50 osób, bo zainteresowanie było bardzo duże – przekazała PAP dyrektor biura współpracy z zagranicą PAN Anna Plater-Zyberk. Dodała, że w 90 proc. są to kobiety – ukraińskie badaczki. Będą otrzymywać 5 tys. zł przez trzy miesiące i będą zatrudnione w instytutach PAN.

"Widząc, jak wielkie jest zapotrzebowanie i mając świadomość, że ono się jeszcze nie skończy tak szybko, wysłaliśmy zapytanie do wszystkich organizacji międzynarodowych, w których PAN jest członkiem, czy w tym roku wyjątkowo mogliby nam zamrozić składki członkowskie. PAN płaci składki członkowskie do ponad 60 organizacji międzynarodowych i bardzo dużo organizacji odpowiedziało pozytywnie" – powiedziała Plater-Zyberk.

"Już w tej chwili z tych składek członkowskich uzbieranych mamy prawie 200 tys. zł, więc to nam pozwoli sfinansować jeszcze parę projektów, które znalazły się na liście rezerwowej w tym naszym pierwszym konkursie" – dodała.

Wyraziła nadzieję, że możliwe będzie wsparcie w sumie maksymalnie 80 naukowców w ramach pierwszego programu.

Jednocześnie Plater-Zyberk poinformowała, że niebawem PAN podpisze porozumienie z Amerykańską Akademią Nauk, z którą – jak powiedziała – PAN ma bardzo bliskie i życzliwe relacje.

"Amerykańska Akademia Nauk skontaktowała się z nami na początku marca i zaproponowała, że będzie wspierać nasz program i prześle nam dodatkowe środki, które wydamy wspólnie na kolejne miejsca w instytutach PAN-owskich, które zaproponujemy dla naukowców uciekających z Ukrainy przed wojną" – dodała.

Akademia przekaże PAN maksymalnie 750 tys. dolarów, co umożliwi zatrudnienie przez PAN badaczy z Ukrainy na trzymiesięczne pobyty w instytutach PAN z możliwością ich przedłużenia do sześciu miesięcy.

Dyrektor biura współpracy z zagranicą PAN powiedziała, że wsparcie w ramach wspólnego amerykańsko-polskiego projektu będzie rozdysponowywane wśród naukowców po doktoracie, którzy pracowali w ukraińskich instytucjach naukowych do 24 lutego br. i którzy po tym dniu znaleźli się w Polsce. Nie jest jeszcze ustalone, czy będą to tylko osoby z obywatelstwem ukraińskim.

Konkurs amerykańsko-polski będzie uruchomiony najpóźniej za dwa tygodnie – zapewniła Plater-Zyberk. Zatrudnienie w jego ramach badacze będą otrzymywać miesięcznie 1200 dolarów przez trzy miesiące. Otrzymają też jednorazowy dodatek w kwocie 500 dolarów.

Podobnie jak w pierwszym konkursie tak i w kolejnym ogłoszonym wspólnie z Amerykanami z wnioskami o dofinansowanie startują instytuty PAN, do których zgłaszają się badacze z Ukrainy.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  23.03.2010. Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego. PAP/Tomasz Janecki

    Minister nauki przekazał dodatkowe 43 mln zł na nową siedzibę Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Fot. Adobe Stock

    Posłowie: audyt wykazał nieprawidłowości w Sieci Badawczej Łukasiewicz, ma być zawiadomienie do prokuratury

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera