Ekspert: granty EISMEA są szansą dla polskich przedsiębiorców i naukowców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polskie firmy w konsorcjach naukowych, pracujące m.in. nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w złożonych problemach gospodarczych, przemysłowych, a nawet rolniczych, mogą starać się o granty z europejskiej agencji EISMEA – zachęca polski ekspert oceniający wnioski Jerzy Respondek.

Specjalizujący się w metodach numerycznych dr hab. inż. Jerzy Respondek z Politechniki Śląskiej został w marcu powołany na eksperta unijnej agencji wspierania przedsiębiorstw EISMEA w marcu. W kwietniu rozpoczął pracę nad biznesową oceną wniosków w swoim obszarze badawczym.

Jak mówi naukowiec, European Innovation Council and SMEs Executive Agency (EISMEA) pełni w skali europejskiej podobną rolę, jak w Polsce NCBR. Oferuje wsparcie finansowe małym i średnim przedsiębiorstwom, a także pomaga im w znalezieniu partnerów na uczelniach oraz w instytutach badawczych. Celem takiej współpracy jest zastosowanie wyników badawczych nauk podstawowych w praktyce, aż do ich pełnego wdrożenia rynkowego. Przed przyznaniem grantu przedstawiciele firm wnioskujących spotykają się z ekspertami w siedzibie EISMEA w Brukseli, odbywają się także panele internetowe.

Priorytetami agencji są trzy obszary wdrożeniowe dla wyników badań podstawowych: technologie cyfrowe, technologie zdrowotne i tzw. technologie zielone. Polski informatyk opiniuje projekty przewidujące zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) w różnych dziedzinach przemysłu i gospodarki.

„Są to m.in. projekty dotyczące konstrukcji europejskiego procesora w architekturze RISC, czy też kreowania procesów półprzewodnikowych do produkcji układów scalonych najnowszej generacji, jakie będą wdrażane np. w smartfonach. Sztuczna inteligencja może pomóc w predykcji zmian klimatu niezbędnej do zastosowań rolniczych, takich jak rozmieszczenie upraw czy planowanie hodowli. Bardzo ciekawym obszarem zastosowań dla uczenia maszynowego są zdalne technologie rozpoznawania obrazu; w tym wypadku sztuczna inteligencja może wykonywać zdalne inspekcje w zakładach przemysłowych i oceniać, czy konstrukcje są zgodne z rysunkami technicznymi, np. przy produkcji silników” – wymienia Respondek.

Naukowiec jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Informatyki Stosowanej Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Przez wiele lat współpracował z NCBR, m.in. jako przewodniczący międzynarodowych komisji szczebla odwoławczego. Zachęca, aby polscy innowatorzy – nie tylko z obszaru informatyki i systemów numerycznych – występowali z wnioskami o granty do instytucji na szczeblu europejskim.

Projekty są oceniane pod kątem innowacyjności i poziomu zaawansowania technologicznego, wpływu na środowisko społeczne oraz cech biznesowych i możliwości rynkowych na wspólnym rynku europejskim.

„Ci wnioskodawcy, którzy teraz aplikują do EISMEA, wkrótce będą oferować produkty na rynku” – sugeruje polski ekspert.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera