Uczelnie i instytucje

Śląskie/ Porozumienie o współpracy dwóch uczelni i PGW Wody Polskie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Centrum Badawczego Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego podpisali w piątek porozumienie o współpracy.

Zawarte w Gliwicach porozumienie dotyczy współpracy w obszarze interdyscyplinarnych badań naukowych, a także wspierania komercjalizacji wyników tych badań.

"Jeden z priorytetowych obszarów badawczych Politechniki Śląskiej to ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka. W tym obszarze mamy wiele ciekawych prac badawczych. Są one również realizowane wspólnie z oddziałem Wód Polskich w Gliwicach, ta współpraca dobrze się układa. Dzięki podpisanemu dzisiaj porozumieniu wspólnych działań będzie więcej. Studenci i naukowcy naszej uczelni będą mogli realizować praktyki, staże i prace naukowo-badawcze, co przybliży studenta do jego przyszłego środowiska pracy" – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił, że są one przedsiębiorstwem, które stawia na rozwój i potrzebuje wykwalifikowanej kadry. W najbliższym czasie przedsiębiorstwo będzie potrzebowało około tysiąca ekspertów z zakresu gospodarki wodnej i inżynierii wodnej.

"Zarządzamy środowiskiem wodnym - żywiołem, który stwarza nieustanne problemy. Raz wody jest za dużo, raz za mało. W tym regionie, szczególnie na południu Polski, poziom wód spada. Działamy od czterech lat, prowadzimy wiele inwestycji jednocześnie i potrzebujemy nowych technologii, nowych rozwiązań. Już mamy kilka planów, które mamy nadzieję, jak najszybciej uda nam się wspólnie zrealizować" – powiedział prezes Daca.

Dyrektor Centrum Badawczego Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Mirosław Pawełczyk z Uniwersytetu Śląskiego zaznaczył, że wspólne działania na rzecz zasobów wodnych są niezwykle istotne, ponieważ dostęp do wody w Polsce jest jednym z najniższych w Europie, po Malcie i Czechach.

Strony zobowiązały się do prowadzenia wspólnych działań edukacyjnych i informacyjnych poprzez współorganizowanie wykładów, seminariów, szkoleń, debat i konferencji. W ramach realizacji porozumienia planowane jest wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć mających na celu rozwój świadomości naukowej w zakresie sektorów infrastrukturalnych (w tym gospodarki wodnej), a także zarządzania bezpieczeństwem informacji. Strony będą wspierać aktywność ekspercką oraz promować działania na rzecz rozwoju naukowego, prowadzące do innowacyjności, konkurencyjności i skutecznego transferu wiedzy wśród polskiego środowiska akademickiego i gospodarczego. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera