Już testowe zdjęcie z Teleskopu Webba pokazuje możliwości tego obserwatorium

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

NASA przedstawiła krótką analizę testowego zdjęcia wykonanego najchłodniejszym instrumentem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Porównanie z podobną fotografią wykonaną Teleskopem Spitzera pokazuje potęgę nowego obserwatorium.

Amerykańska Agencja Kosmiczna udostępniła niedawno testowe zdjęcia wykonane czterema różnymi instrumentami umieszczonymi na pokładzie wyniesionego niedawno Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Teraz przedstawiła krótką analizę jednej z fotografii - wykonanej przyrządem o nazwie Mid-Infrared Instrument (MRI). To najzimniejszy instrument całego obserwatorium. Wyjątkowo niska temperatura jest niezbędna do prowadzenia obserwacji w zakresie podczerwieni.

Zdjęcie ukazuje fragment Wielkiego Obłoku Magellana - niedużej galaktyki satelitarnej Drogi Mlecznej.

Aby pokazać moc nowego urządzenia, NASA pokazała zdjęcie obok fotografii tego samego rejonu kosmosu wykonanej przez nieaktywny od dwóch lat Kosmiczny Teleskop Spitzera - jeden z najbardziej zaawansowanych teleskopów, który także obserwował kosmos w podczerwieni (https://www.eurekalert.org/multimedia/933732).

Mimo ogromnych sukcesów Spitzera, większe lustro i lepsze czujniki Webba pozwalają uzyskać obrazy z nieporównanie większą liczbą detali.

Na przykład na najnowszej fotografii można dostrzec międzygwiezdny gaz z niespotykaną dotąd dokładnością. Można w nim zobaczyć światło emitowane przez cząsteczki organiczne - policykliczne węglowodory aromatyczne. Jak tłumaczą naukowcy, pełnią one ważną rolę w utrzymaniu równowagi termicznej i w procesach chemicznych w międzygwiezdnym gazie.

Po pełnym uruchomieniu Teleskopu podobne obserwacje pozwolą m.in. na badanie narodzin gwiazd i systemów planetarnych.

Najpotężniejsze i najbardziej zaawansowane kosmiczne obserwatorium w historii ma zacząć pracę już latem. Ma odkrywać tajemnice Układu Słonecznego, dalekich planet pozasłonecznych, odległych gwiazd, a nawet zaglądać w początki wszechświata.

Więcej informacji na stronach:

https://blogs.nasa.gov/webb/2022/05/09/miris-sharper-view-hints-at-new-possibilities-for-science/

https://www.eurekalert.org/multimedia/933732 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/ADAM DAVIS 14.03.2024

    Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy stworzyli syntetyczne komórki zdolne do komunikacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera