Historia i kultura

UR w Krakowie dokumentuje na filmach YT kulturę małopolskich gmin

20.11.2012. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk
20.11.2012. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk

Badania, dzięki którym można zidentyfikować i ochronić dziedzictwo kulturowe, są jednym z tematów filmów, opracowanych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie we współpracy z gminami. Cały Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski przedstawia dorobek kultury i tradycje zachowane w małych społecznościach lokalnych.

Filmy można zobaczyć na kanale międzynarodowego projektu "Cultural heritage of small homelands" ("Dziedzictwo kulturowe małych ojczyzn"). Istnieje możliwość odtwarzania z napisami lub transkrypcją w języku angielskim.

Seria składa się z 19 filmów.

W wersji drukowanej katalogu zaprezentowano 49 gmin - jest ona opublikowana na TEJ stronie internetowej.

Na kanale znajduje się także film na temat działalności badawczej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

W pierwszej częci publikacji zaprezentowano badania, dzięki którym można zidentyfikować i ochronić dziedzictwo kulturowe. Druga część zawiera opis najlepszych praktyk, które pozwalają dawne tradycje "ocalić od zapomnienia". W trzeciej części przedstawiciele młodego pokolenia tłumaczą, jak sami rozumieją dziedzictwo kulturowe w swoim regionie.

Za utworzenie katalogu odpowiadali prof. dr hab. inż. Józef Hernik, dr hab. inż. Barbara Prus oraz dr inż. Karol Król.

"Projekt miał udowodnić tezę, że promowanie oryginalnych elementów dziedzictwa kulturowego może przyczynić się do dynamicznego rozwoju nowych produktów regionalnych" - wyjaśnia Izabella Majewska.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mazowieckie/ Wielkie odkrycie pod Pomiechówkiem, znaleziono skarb wart pół miliona złotych

  • Fot. Adobe Stock

    Dolnośląskie/ Naukowcy zbadali cmentarze polsko-czeskiego pogranicza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera