Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
21.05.2022 aktualizacja 21.05.2022

Coraz bliżej nieoperacyjnego leczenia zaćmy

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Związek, będący pochodną cholesterolu, redukuje zmętnienie soczewki spowodowane zaćmą – wnika z badań opublikowanych w piśmie „Investigative Ophthalmology and Visual Science”.

Zespół naukowców kierowany przez prof. Barbarę Pierscionek z Anglia Ruskin University prowadził zaawansowane badania optyczne nad skutecznością oksysterolu w leczeniu zaćmy.

Testy laboratoryjne wykazały, że zastosowanie oksysterolu VP1-001 poprawiło profil współczynnika załamania światła (kluczowego parametru niezbędnego dla utrzymania odpowiedniej zdolności skupiającej) w przypadku 61 proc. soczewek. Oznacza to, że udało się odbudować strukturę białkową soczewki, poprawiając ostrość widzenia. W 46 proc. przypadków udało się zredukować zmętnienie soczewki.

„Te badania wykazały pozytywny wpływ związku, który był wskazywany jako potencjalny lek na zaćmę, jednak nigdy wcześniej nie testowano go na optyce soczewki. To pierwsze takie badania na świecie” – mówi prof. Pierscionek.

„Zaobserwowaliśmy ogromną różnicę i poprawę w przypadku oczu z tym samym rodzajem zaćmy, które były leczone oksysterolem w porównaniu z tymi, które nie były nim leczone” – dodaje badaczka.

Poprawę stwierdzono w niektórych rodzajach zaćmy, jednak nie wszystkich, co wskazuje, że oksysterol może być skuteczny w określonych przypadkach.

„Podczas badania potencjalnych leków na zaćmę konieczne może być rozróżnienie pomiędzy poszczególnymi jej rodzajami. Niemniej jednak jest to istotny krok w kierunku nieoperacyjnego leczenia tej bardzo powszechnej choroby” – komentuje prof. Pierscionek.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024