European Rover Challenge/ 16 drużyn z 7 krajów zmierzy się we wrześniowych finałach

Fot. arch. PAP/Piotr Polak. Kielce, 11.09.2021. Łazik zaprezentowany w ramach Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.
Fot. arch. PAP/Piotr Polak. Kielce, 11.09.2021. Łazik zaprezentowany w ramach Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.

16 drużyn z 7 krajów zmierzy się w finale zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge, organizowanych we wrześniu w Kielcach. Wśród finalistów jest kilka zespołów z Polski.

Tegoroczne ERC odbędą się na Politechnice Świętokrzyskiej, na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim, w dniach 9-11 września. W tym roku do zawodów zgłosiło się ponad 90 drużyn z całego świata. Jury konkursu postawiło przed uczestnikami wymagania zbliżone do prezentowanych przez największe agencje kosmiczne.

Jak poinformowali organizatorzy, ostatecznie w finale ERC zawodów zobaczymy reprezentantów 7 krajów: Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski. Wśród zespołów na Marsyardzie będą cztery zespoły z Polski: AGH Space Systems z łazikiem Kalman, SKA Robotics z łazikiem Sirius II oraz KNR Rover Team z łazikiem Hal-062 z Politechniki Warszawskiej, czy IMPULS z łazikiem IMPULS II z Politechniki Świętokrzyskiej.

Zawody marsjańskie to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2022 zaplanowano interdyscyplinarne debaty dot. przyszłości ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, przetrwania pierwszych astronautów w stałych bazach księżycowych, jak i ważnych tematów związanych z komercjalizacją i wykorzystaniem technologii kosmicznych na Ziemi.

Równocześnie goście wydarzenia będą mogli zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne, doświadczyć filmów 3D, wyjaśniających zjawisko zorzy polarnej czy opisujących strukturę lodowych pierścieni Jowisza, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej.

Wśród prelegentów tegorocznej edycji będzie można posłuchać m.in. Gianfranco Visentina, kierującego Sekcją Automatyki i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorza Wrochnę – prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, Artemis Westenberg – dyrektor generalną Explore Mars Europe, Marię Antoniettę Perino – dyrektor ds. eksploracji gospodarki kosmicznej i sieci międzynarodowej w Thales Alenia Space, czy dr Gernota Groemera – założyciela i dyrektora administracyjnego Austriackiego Forum Kosmicznego.

Tegoroczne zawody wzorem poprzednich lat zostaną przeprowadzone w dwóch formułach: stacjonarnej, w której biorą udział roboty skonstruowane przez drużyny oraz unikalnej zdalnej, w której zawodnicy z całego świata połączą się zdalnie z robotem mobilnym Leo Rover oraz ramieniem robotycznym, zlokalizowanymi na terenie Politechniki Świętokrzyskiej.

Organizatorzy zapowiedzieli, że uczestników zdalnej formuły zawodów poznamy w sierpniu, po zakończeniu kwalifikacji.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne. Od tego roku wydarzenie zostało także objęte patronatem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej.

Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Politechnika Świętokrzyska. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia, a do grona Partnerów dołączyli już m.in. Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Polish Space Industry Association, Kell Ideas, Freedom Robotics, Pokojowy Patrol, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz Mastercam.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.roverchallenge.eu (PAP)

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera