Uczelnie i instytucje

Na Spitsbergen wyruszyła 58. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego

Vestre Burgerbukta, źródło Puliny, mat. prasowe
Vestre Burgerbukta, źródło Puliny, mat. prasowe

58. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wyruszyła właśnie na położoną na Morzu Arktycznym norweską wyspę Spitsbergen – poinformowała w czwartek rzeczniczka uczelni Małgorzata Poszwa.

Czworo naukowców będzie kontynuowało wieloletni monitoring zanikania lodowców w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie pod wpływem intensywnego ocieplania klimatu Arktyki. Prof. Jacek Jania, dr Michał Ciepły, Aleksandra Osika i Dawid Saferna będą także realizowali badania nad rekonstrukcją zasięgu lodowców w ciepłych okresach niedawnej przeszłości (w okresie holocenu – ostatnie ponad 11 tys. lat).

Wyniki tego projektu, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w programie PRELUDIUM 20, pozwolą lepiej prognozować skutki ocieplania południowego Spitsbergenu. Projektem kieruje Aleksandra Osika, doktorantka Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, której asystuje Dawid Saferna.

Dr Michał Ciepły i prof. Jacek Jania specjalizują się z kolei w problematyce lodowców uchodzących do morza, które są szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu. Badają m.in. procesy cielenia lodowców, czyli odrywania się od nich gór lodowych. Zespół podejmuje nowe zagadnienie ewolucji takich lodowców z "morskich" - w kończące się na lądzie. Prace te są dofinansowane w ramach konkursu "Widzialność centrów badawczych" Inicjatywy Doskonałości Badawczej.

Paierbleen skanning, materiały prasowe
Paierbleen Svalbard skanning, mat. prasowe

Szczególnie ważnym zadaniem wyprawy są rekonesansowe badania i spotkania z przedstawicielami instytucji norweskich na Svalbardzie w celu przygotowania przyszłorocznych międzynarodowych warsztatów terenowych, realizowanych w ramach projektu "Interdisciplinary Polar Studies (IPS-2023) Modular Meeting: Arctic Amplification-Glaciers-Environment". Przedsięwzięcie jest prowadzone z programu "Doskonała nauka" Ministerstwa Edukacji i Nauki pod kierunkiem dr Elżbiety Łepkowskiej.

Wyprawę na Spitsbergen zorganizowało Centrum Studiów Polarnych, a kieruje nią prof. Jacek Jania, który w tym roku będzie obchodził 50-lecie rozpoczęcia swoich badań w Arktyce. Kolejna wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen wyruszy jesienią 2022 r, by kontynuować monitoring zmian środowiska polarnego, w tym oszacować spływ wody słodkiej do fiordu Hornsund jako nośnika metali ciężkich. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  23.03.2010. Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego. PAP/Tomasz Janecki

    Minister nauki przekazał dodatkowe 43 mln zł na nową siedzibę Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Fot. Adobe Stock

    Posłowie: audyt wykazał nieprawidłowości w Sieci Badawczej Łukasiewicz, ma być zawiadomienie do prokuratury

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera