Fot. Adobe Stock

Wrocław/ Międzynarodowy Rok Polarny jednym z tematów spotkania polskich polarników

Organizacja V Międzynarodowego Roku Polarnego i rola polskich uczonych w tym przedsięwzięciu jest jednym z tematów posiedzenia Rady Polskiego Konsorcjum Polarnego, które w czwartek odbywa się na Uniwersytecie Wrocławskim.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Naukowcy zbadają, jak zmiany klimatu wpłyną na zasoby wodne m.in. z lodowców

    Jak zmieniający się klimat wpłynie na przyszłość zasobów wodnych pochodzących ze śniegu, lodu i wieloletniej zmarzliny – na to pytanie odpowie międzynarodowy zespół naukowców w ramach rozpoczętego właśnie projektu LIQUIDICE.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Norwegia/ Eksperci: rola polskich naukowców w badaniach Arktyki jest szczególna

    Specjaliści na Svalbardzie nie mają wątpliwości, że zmiany klimatyczne w Arktyce są dramatyczne. Potwierdzają to wyniki z kilkudziesięciu stacji naukowych. Polski wkład w badania Svalbardu uznaje się za nie do przecenienia.

  • Fot. materiały prasowe
    Ziemia

    BERA umożliwi gromadzenie próbek ze Svalbardu, ułatwi ich transport do Polski

    Otwarte w czwartek Centrum Logistyczno-Naukowe BERA na Svalbardzie umożliwi gromadzenie i analizowanie próbek z różnych obszarów Svalbardu, a także ułatwi ich transport do Polski. Ma ono być ważnym elementem w umacnianiu międzynarodowej współpracy i pozycji Polski w obszarze badań polarnych.

  • Fot. Adobe Stock

    Norwegia/ Polscy polarnicy po latach z własną bazą logistyczną

    W czwartek na Svalbardzie otwarte zostało polskie Centrum Logistyczno-Naukowe BERA. Sprzęt, aparatura pomiarowa, skutery śnieżne, łodzie czy inne niezbędne wyposażenie polscy badacze Arktyki będą mieli cały czas pod ręką.

  • Fot. Adobe Stock

    We wrześniu premiera pierwszej pełnej biografii Henryka Arctowskiego

    Naukowiec do szpiku kości, podróżnik, odkrywca, działacz, marzyciel, idealista – tak Henryka Arctowskiego opisują Dagmara Bożek i Katarzyna Dąbkowska w pierwszej pełnej biografii tego pioniera polskich badań polarnych. Książka pt. „Henryk Arctowski. W świecie myśli” ukaże się 11 września.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Recesja lodowców a ekosystem Arktyki – badania naukowców z PAN

    Recesja, czyli cofanie się lodowców jest jednym z najbardziej widocznych zjawisk zachodzących na terenach polarnych. Naukowcy z Instytutów PAN: Geofizyki oraz Oceanologii zakończyli właśnie prace terenowe w ramach projektu badającego jej możliwy wpływ na zmianę ekosystemu Arktyki.

  • 21.02.2024. Ekspozycja w nowo otwartym Muzeum Badań Polarnych w Puławach. PAP/Wojtek Jargiło
    Popularyzacja

    Lubelskie/ W Puławach otwarto Muzeum Badań Polarnych

    Zbiory dotyczące badań prowadzonych w Arktyce i Antarktyce prezentuje Muzeum Badań Polarnych, które w środę oficjalnie otwarto w Puławach (Lubelskie). Zdaniem dyrektora instytucji dr. Piotra Kondraciuka, ta sfera aktywności polskich badaczy była dotychczas pomijana.

  • Fot. materiały prasowe
    Wydarzenia

    Pod koniec czerwca premiera filmu dokumentalnego „Polarniczki”

    23 czerwca podczas Festiwalu Moc Gór w Zakopanem odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Polarniczki” (ang. „Ant/Arctic Women”), prezentującego nieopowiedziane dotąd historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce.

  • Popularyzacja

    Latem premiera filmu dokumentalnego „Polarniczki”

    Latem planowana jest premiera filmu dokumentalnego pt. „Polarniczki”. To nieopowiedziane dotąd historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Jest to również opowieść o spełnianiu marzeń, ambicjach i uporze w dążeniu do celu.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera