Owady przejęły setki genów od innych organizmów

01.07.2016. Niemcy. Fot. Julian Stratensch. DPA/PAP/EPA
01.07.2016. Niemcy. Fot. Julian Stratensch. DPA/PAP/EPA

Ponad tysiąc genów od mikroorganizmów i roślin zlokalizowano w genomie owadów. Mogły one przedostać się tam setki mln lat temu za sprawą horyzontalnego transferu – piszą naukowcy na łamach magazynu „Cell”.

Setki mln lat temu mikroorganizmy i rośliny stały się źródłem genów dla owadów, a przez to - różnych korzyści ewolucyjnych. Geny przedostały się do genomu owadów za sprawą tzw. horyzontalnego transferu.

Naukowcy na razie zlokalizowali ponad 1400 genów u 218 gatunków owadów, w tym u motyli i ciem. Geny pochodzą od bakterii, wirusów, grzybów i roślin.

Te geny mogły być kluczowe w ewolucji owadów, umożliwiając im wykształcenie korzystnych przystosowań, np. w zakresie reprodukcji, odżywiania, wzrostu i adaptacji do zmian środowiska.

Horyzontalny transfer genów to zjawisko powszechne u mikroorganizmów. Naukowcy od niedawna badają to zjawisko również u owadów i roślin.

„Dotychczasowe badania wykazywały, że taki transfer może mieć znaczenie w przypadku bioróżnorodności owadów, nikt jednak nie wiedział, jak dużą rolę odgrywa” – opisuje główny autor artykułu, Xing-Xing Shen z Uniwersytetu Zhejiang w Hangzhou (Chiny).

Odkryto m.in. że pewna grupa ciem i motyli pozyskała geny od bakterii z rodzaju Listeria. Musiało się to stać przed setkami mln lat, jako że wspólny przodek tych ciem i motyli żył 300 mln lat temu.

Więcej - w publikacji źródłowej (www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(22)00719-X?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS009286742200719X%3Fshowall%3Dtrue) (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na lizbońskiej starówce znaleziono podziemny tunel zasypany podczas trzęsienia ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Coraz trudniej być jaszczurką na pustyni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera