Poznań/ W piątek 16. edycja Nocy Naukowców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Warsztaty, pokazy i rozwiązywanie największych zagadek świata nauki, to wszystko czeka na uczestników 16. Nocy Naukowców. W piątek najważniejsze poznańskie uczelnie i instytuty naukowo-badawcze otworzą drzwi laboratoriów i zaproszą do poznawania niezwykłego świata naukowców.

Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich "poważnych projektów", by bawić się z publicznością i stworzyć obraz naukowca nowej ery.

Nadrzędnym celem imprezy jest zmiana wizerunku naukowca i zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej, a także zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań - a wszystko to w atmosferze zabawy.

W tym roku w Poznaniu Noc Naukowców odbędzie się po raz 16., tym razem na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Ekonomicznym i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN oraz w Instytucie Genetyki Człowieka PAN.

Na uczestników wydarzenia czekają warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie laboratoriów. W tym roku nie zabraknie także studia online - dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli osobiście dotrzeć na wydarzenie.

W ramach 16. Nocy Naukowców Politechnika Poznańska zaprosi m.in. na pokaz Fizyka "PAPER SHOW", kurs „łamania szyfrów”, a na przykładzie rakiety sondażowej HEXA 2+, biorącej udział w prestiżowym konkursie Space America Cup, którą zbudowali studenci Politechniki Poznańskiej – można się będzie dowiedzieć jak działa silnik hybrydowy. Uczestników czekają także specjalne lekcje w ramach „Szkoły magii i robotyki”.

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza można będzie natomiast zgłębić tajniki archeologii, poznać mikrokosmos jeziora, czy dowiedzieć się co znajdowało się w średniowiecznej aptece i jak powstawały ekologiczne kosmetyki w dawnych czasach.

Uniwersytet Ekonomiczny zaprosi z kolei do poznawania tajników kuchni molekularnej, poznawania świata internetu rzeczy, a także do odkrywania sekretów nauki schowanych w mydle, papierze i opakowaniu.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie: www.nocnaukowcow.pl.

„Researchers' Night" powstała w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Odbywa się raz do roku w krajach Unii Europejskiej. Noc Naukowców to impreza organizowana w Europie już po raz 17., w Poznaniu odbędzie się po raz 16. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera