Szczecin/ Otwarcie motoeksperymentarium w Muzeum Techniki – w styczniu

10.10.2022. Pokaz dla dziennikarzy nowego, interaktywnego eksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, 10 bm. Podczas pokazu można było zobaczyć kilkanaście stanowisk m.in: makietę mikrosamochodu Smyk, w którym można zmienić koło, symulator jazdy po alkoholu czy narkotykach, rowery manualne jeżdżące po wirtualnym mieście. PAP/Marcin Bielecki
10.10.2022. Pokaz dla dziennikarzy nowego, interaktywnego eksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, 10 bm. Podczas pokazu można było zobaczyć kilkanaście stanowisk m.in: makietę mikrosamochodu Smyk, w którym można zmienić koło, symulator jazdy po alkoholu czy narkotykach, rowery manualne jeżdżące po wirtualnym mieście. PAP/Marcin Bielecki

Symulator jazdy po środkach odurzających, mikrosamochód Smyk i stanowisko pozwalające poczuć zderzenie pojazdów w ruchu znalazły się w nowym interaktywnym motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Otwarcie zaplanowano na styczeń.

"Motoeksperymentarium +Smyk+ jest wystawą interaktywną, myślę, że jedyną w Polsce, która przez piętnaście stanowisk interaktywnych ma wprowadzić zarówno najmłodszych, jak i przypomnieć dorosłym wiedzę na temat tego, jak zbudowane mogą być pojazdy, jak należy je obsługiwać, jakie umiejętności powinien posiadać kierowca, żeby być kierowcą dobrym, bezpiecznym i takim, który wie, jak może zachowywać się jego pojazd w różnych warunkach drogowych" – powiedział PAP Andrzej Wojciech Feliński z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Dodał, że w eksperymentarium znalazły się stanowiska z aplikacjami, które przekazują wiedzę o pojazdach – zarówno mechaniczną, jak i historyczną, szczególnie dotyczącą dziejów zachodniopomorskiej techniki, przede wszystkim motocykli Junak i prototypowego mikrosamochodu Smyk, który miał być produkowany w Szczecinie (powstało 26 sztuk).

"Do tej pory Smyka mogliśmy oglądać na wystawie w formie oryginalnego pojazdu. W motoeksperymentarium do Smyka będzie można w końcu wsiąść, mało tego – będzie można go uruchomić, posłuchać jego silnika, wymienić mu żarówki, koło, podłączyć akumulator, czyli pełne szaleństwo" – mówił Feliński.

Wskazał, że w eksperymentarium będzie dostępnych kilka "wymagających" stanowisk, m.in. symulator jazdy w trudnych warunkach pogodowych i pod wpływem środków odurzających.

"W bezpieczny sposób możemy sprawdzić, że to wcale nie jest takie proste wsiąść sobie po kilku piwach i prowadzić samochód, że zawsze wtedy doprowadzi to do wypadku" – mówił muzealnik.

Zaznaczył, że jest też stanowisko "dla tych, którzy nagminnie zapominają o zapięciu pasów bezpieczeństwa" – symulator zderzenia pojazdów z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

W nowych salach znalazły się także m.in. testy przepisów ruchu drogowego, zabawa sprawdzająca refleks, modele pokazujące drogę hamowania pojazdów i zadanie polegające na jak najszybszej wymianie części samochodu wyścigowego.

Oficjalne otwarcie planowane jest na styczeń, jednak muzealnicy planują zaprosić grupy mieszkańców, aby w październiku i listopadzie przetestowali nowe eksponaty i przekazali swoje uwagi.

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera