Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
17.10.2022 aktualizacja 17.10.2022

Sposób na solitony związane

Fot. WAT Fot. WAT

Solitony związane, czyli kilka identycznych ultrakrótkich impulsów optycznych, można generować za pomocą pętli światłowodowej. Solitony mogłyby znaleźć zastosowania m.in. do kodowania i przesyłania informacji optycznej – poinformował WAT.

Sposób na solitony naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej przedstawili w „Applied Sciences” (https://www.mdpi.com/2076-3417/12/3/1664).

„W opracowanym laserze tulowym generacja ultrakrótkich impulsów, czyli impulsów o czasie trwania pojedynczych bilionowych części sekundy, realizowana jest za pomocą pętli światłowodowej. Pętla ta pełni funkcję zwierciadła o nieliniowym współczynniku transmisji” - tłumaczy pierwsza autorka artykułu dr inż. Maria Michalska cytowana na stronie uczelni.

Tłumaczy, że laser światłowodowy wytwarza promieniowanie w zakresie widmowym bliskiej podczerwieni. W artykule została zaprezentowana praca impulsowa lasera w trzech różnych trybach - w zależności od ustawienia kontrolera polaryzacji.

Po pierwsze naukowcy opisali sposób na pojedyncze impulsy optycznych o femtosekundowym czasie trwania. Po drugie – na wytwarzanie kilku impulsów o takiej samej energii i takim samym czasie trwania (solitonów związanych). Po trzecie - generację paczki ultrakrótkich impulsów o chaotycznej naturze różniących się między sobą amplitudą oraz czasem trwania (tzw. impulsów szumowych typu „noise-like”).

Zdaniem naukowców z WAT, impulsy szumowe „noise-like” mogłyby zostać zastosowane jako pompa przy generacji promieniowania supercontinuum w średniej podczerwieni.

„Jeśli udałoby się regulować odstęp pomiędzy solitonami związanymi, to impulsy tego typu mogą zostać wykorzystane do przesyłania i kodowania informacji w komunikacji optycznej” - dodaje w imieniu zespołu dr inż. Michalska.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024