WIM Państwowym Instytutem Badawczym

29.09.2022. PAP/Albert Zawada
29.09.2022. PAP/Albert Zawada

Otrzymanie przez Wojskowy Instytut Medyczny statusu Państwowego Instytutu Badawczego otwiera nowy etap w rozwoju placówki – wskazuje dyrektor WIM gen. prof. Grzegorz Gielerak.

W życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie otrzymania przez WIM statusu państwowego instytutu badawczego.

"Nowe regulacje prawne (…) gwarantują WIM znacząco większe, niż to miało miejsce do tej pory, możliwości w zakresie trybu, sposobu i warunków realizacji zadań szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki bezpieczeństwa państwa" – akcentuje szef instytutu, nazywanego potocznie szpitalem przy Szaserów.

"Zaplanowane do wykonania w perspektywie najbliższej dekady zadania naukowo-badawcze i inwestycyjne oraz przeznaczone na ten cel środki finansowe w kwocie ponad 100 mln zł, pochodzące z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, pozwolą WIM podnieść skalę i jakość prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych, w tym przede wszystkim służących wsparciu potrzeb bezpieczeństwa państwa i sił zbrojnych" – podkreślił.

Uproszczeniu i usprawnieniu – jak zaznaczył – ulegną także procedury zlecania WIM-PIB zadań do wykonania przez podmioty zewnętrzne, zwłaszcza jednostki budżetowe, co na pewno zwiększy rynkowe zainteresowanie ofertą instytutu, pozwalając na lepsze niż do tej pory wykorzystanie zdolności i stojącego za nimi potencjału medycznego, badawczego, szkoleniowo-dydaktycznego i naukowego wytworzonego w okresie minionych lat w naszej placówce.

"Jestem przekonany, że nowy – państwowy status naszego instytutu, oznacza nie tylko symboliczną zmianę jego nazwy, ale przede wszystkim ustala nowy etap w rozwoju naszej placówki. Transformację, która w perspektywie najbliższych lat znacząco przyczyni się do osiągania kolejnych, jeszcze bardziej zaawansowanych, dojrzałych etapów rozwoju, idących wraz z tym zdolności w pozyskiwaniu środków finansowych oraz inwestycji w rozwój infrastruktury i najważniejszego zasobu instytutu – kapitału ludzkiego" – przekazał profesor Gielerak. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: ciężkie udary mózgu związane z trzema głównymi przyczynami, którym można zapobiec

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

    Wrocław/ Badania biochemiczki z UPWr nadzieją na przełom w leczeniu raka otrzewnej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera