Ponad 270 doktoratów wdrożeniowych Politechniki Śląskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Z najnowszego raportu Sieci Badawczej Łukasiewicz wynika, że Politechnika Śląska – z ponad 270 realizowanymi doktoratami wdrożeniowymi – zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w Polsce – poinformowała we wtorek rzeczniczka uczelni Jadwiga Witek.

Na drugim miejscu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a na trzecim – Politechnika Warszawska.

Na Politechnice Śląskiej doktoraty wdrożeniowe są realizowane niemal we wszystkich dyscyplinach naukowych i stanowią około 40 proc. wszystkich doktoratów. "W mojej ocenie, to jeden z najbardziej udanych tego typu programów ministerialnych. Pozwala on na realną współpracę nauki z przemysłem. Korzystają na nim wszystkie strony: doktoranci, uczelnie i przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo uzyskuje prawa do wszelkich rozwiązań i patentów, które powstaną. Doktorant uzyska stopień naukowy doktora, a jednocześnie będzie miał już na swym koncie wdrożenia konkretnych rozwiązań technologicznych; ponadto doktorant otrzymuje stypendium. Z kolei korzyścią dla Politechniki Śląskiej jest to, że innowacyjne technologie powstają pod okiem promotorów z naszej uczelni" – powiedział dyrektor Szkoły Doktorów Politechniki Śląskiej prof. Tadeusz Wieczorek.

Jego zdaniem, o dużym zainteresowaniu tym programem na Politechnice Śląskiej decyduje m.in. lokalizacja uczelni w najbardziej uprzemysłowionej części Polski oraz bardzo dynamicznie rozwijająca się współpraca z otoczeniem gospodarczym. "W naszym regionie mamy dużą gęstość przemysłu i zakładów z branży innowacyjnych technologii, a nasi pracownicy naukowi chętnie i aktywnie współpracują z nimi" – wskazał prof. Wieczorek.

Obecnie trwa 6. edycja programu, a pierwsze obrony doktoratów wdrożeniowych na Politechnice Śląskiej odbędą się już w przyszłym roku.

W pierwszych pięciu edycjach programu pozytywnie oceniono i zarekomendowano do realizacji 2293 projekty. Zestawiając to z liczbą wszystkich realizowanych w ciągu ostatnich pięciu lat doktoratów wynika, że ponad 7 proc. doktorantów w Polsce bierze udział w programie "Doktorat wdrożeniowy".

Dotychczas w programie udział wzięło 66 uczelni wyższych z 21 polskich miast. Przeważająca część doktoratów wdrożeniowych – blisko 64 proc. - dotyczy nauk inżynieryjnych i technicznych.

Celem i założeniem programu doktoratów wdrożeniowych jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich. Program polega na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami, której efektem są wdrożenia technologiczne opracowane przez doktorantów. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ 6 mln zł na granty dla uczelni na projekty B+R

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera