Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
09.12.2022 aktualizacja 12.12.2022

Dr Grzesiowski: niewiedza jest równie groźna, jak wirus

Jak pokazała pandemia - niewiedza jest równie groźna, jak wirus - mówi dr Paweł Grzesiowski, laureat Nagrody Głównej w konkursie Popularyzator Nauki. Zwycięzców 18. edycji konkursu ogłoszono w piątek.

Jury konkursowe doceniło dr. Grzesiowskiego za niezależność, odwagę, niezwykłą umiejętność mówienia o trudnych zagadnieniach medycznych w sposób przystępny, edukowanie społeczeństwa i walkę z fake newsami.

"Nagroda to z jednej strony wielka przyjemność, radość, bodziec pozytywny, ale z drugiej strony - ogromne wyzwanie. Zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi oceniło moją działalność pozytywnie i jest to pewnego rodzaju zastrzyk energii na przyszłość. Żeby nie przestać tego robić, żeby w dalszym ciągu popularyzować wiedzę. Bo - jak pokazała pandemia - niewiedza jest równie groźna, jak sam wirus. Dlatego traktuję to wyróżnienie naprawdę bardzo szczególnie, bo kapituła jest niezwykle szacowna i wyróżnienie w takim gronie jest dla mnie zaszczytem. To bodziec do dalszej pracy" - mówi laureat Nagrody Głównej konkursu Popularyzator Nauki, dr Paweł Grzesiowski - pediatra, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

"Nasi laureaci to pewne wzorce zachowań uczonych" - podkreśla szef kapituły konkursowej, prof. Michał Kleiber. - "Nie mam wątpliwości, że jednym z najważniejszych elementów misji naukowców powinna być popularyzacja tego, co robią: wiarygodnej wiedzy. Dzisiaj jesteśmy skonfrontowani ze zmianami klimatu, z problemami energetyki, z pandemią... To wszystko zwiększa znaczenie nauki, a jej zrozumienia przez społeczeństwo - w szczególności".

W kategorii Naukowiec laureatem został dr hab. Wiktor Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego. W kategorii Animator nagrodzono Stanisława Łoboziaka z Centrum Nauki Kopernik. W kategorii Zespół laureatem został Lubelski Festiwal Nauki. Stowarzyszenie WroSpace otrzymało nagrodę w kategorii Instytucja. Agnieszka Krzemińska została laureatką w kategorii Media. Kapituła konkursowa zdecydowała o przyznaniu wyróżnień Michałowi Młotkowi oraz Energetycznemu Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Ponadto redakcja serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymał ją Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Fundacji PAP, obecnie - ze środków programu Nauka dla Społeczeństwa MEiN. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim. 

PAP - Nauka w Polsce

zan/ uka/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024