Zmiany klimatyczne przyczyniły się do sukcesu ewolucyjnego dinozaurów

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Dinozaury odniosły sukces ewolucyjny na początkowym etapie swego rozwoju dzięki zmianom klimatycznym – piszą naukowcy na łamach „Current Biology”.

W sukcesie ewolucyjnym dinozaurów w późnym triasie i wczesnej jurze kluczową rolę odegrały zmiany klimatu, nie zaś rywalizacja – dowodzą naukowcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Na przełomie triasu i jury doszło do wymierania, w wyniku którego wyginęły duże lądowe kręgowce, takie jak aetozaur o wyglądzie potężnego pancernika. Wówczas zwolniło się miejsce w ekosystemie dla dinozaurów, które skorzystały z okazji, żeby na ponad 100 mln lat zawładnąć światem.

Po wielkim wymieraniu sprzed ok. 201 mln lat nastąpiło globalne ocieplenie klimatu. Warunki okazały się korzystne na przykład dla czworonogich roślinożernych zauropodów, które rozprzestrzeniły się na nowe terytoria i przybrały gigantyczne rozmiary. Przykładem dużych, późnojurajskich zauropodów są diplodok czy brachiozaur.

Naukowcy zestawili dane o zmianach klimatycznych, w tym temperaturach i opadach, z rozprzestrzenieniem się dinozaurów o typie zauropodów. Ich zdaniem oba elementy współwystępują ze sobą, rozmieszczenie dinozaurów harmonizuje ze zmianami klimatycznymi.

Badacze planują rozszerzyć badania na kolejne etapy ewolucji dinozaurów.

Więcej: www.birmingham.ac.uk/news/2022/climate-change-played-key-role-in-dinosaur-success-story (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ KE: dzięki Europejskiej Unii Zdrowotnej skuteczniej reagujemy np. na pandemie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera