Uczelnie i instytucje

Olsztyn/ Kopernik na muralu w Kortowie

fot. UWM
fot. UWM

Mural przedstawiający Kopernika, jako studenta olsztyńskiego uniwersytetu powstał na ścianie domu studenckiego w miasteczku akademickim Kortowo - podała uczelnia podkreślając, że Kopernik żył i pracował m.in. w dawnym Olsztynie.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie Łukasz Staniszewski poinformował, że mural powstał na ścianie domu studenta nr 2 i przedstawia wyobrażenie najpopularniejszego polskiego astronoma, jako obecnego studenta olsztyńskiej uczelni.

Na muralu Kopernika przedstawiono w trzech odsłonach: gdy rzuca lotkami, czyta i ma słuchawki na uszach.

Autorką muralu jest absolwentka wydziału sztuki UWM, która pracuje w administracji uczelni, Małgorzata Śpiewak.

"W 2023 roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. UWM czuje się spadkobiercą idei przyświecających Mikołajowi Kopernikowi. Wyrazem tego jest np. odwołanie do wielkiego astronoma w tekście ślubowania składanego przez studentów dołączających do wspólnoty akademickiej. Kopernik, przez lata związany z Olsztynem i regionem, ma być dla nich wzorem wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności" - poinformował rzecznik uczelni.

Kopernik w latach 20. XVI wieku był administratorem dóbr kapituły warmińskiej i mieszkał na olsztyńskim zamku. Na jego krużganku stworzył tablicę astronomiczną, przy pomocy której określił dzień równonocy wiosennej. Tablica ta dziś jest jedynym zachowanym instrumentem astronomicznym wykreślonym przez Kopernika. Pozostałe narzędzia astronomiczne Kopernika nie przetrwały do współczesnych czasów. 

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera