Nauka dla Społeczeństwa

21.02.2024
PL EN
09.01.2023 aktualizacja 09.01.2023

Wystawa "Smog groźniejszy niż smok" w warszawskim Pawilonie Edukacyjnym Kamień

11.01.2021. Smog w Krakowie (łg/awol) PAP/Łukasz Gągulski 11.01.2021. Smog w Krakowie (łg/awol) PAP/Łukasz Gągulski

O rodzajach zanieczyszczeń powietrza i ich wpływie na nasze zdrowie będzie można dowiedzieć się z wystawy "Smog groźniejszy niż smok" w warszawskim Pawilonie Edukacyjnym Kamień nad Wisłą. Wystawę zwiedzać można od 12 stycznia do 28 lutego br.

"Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za około 1 proc. wszystkich przypadków nowotworów w Europie i za około 2 proc. zgonów w wyniku choroby nowotworowej. Zarówno krótko- jak i długoterminowe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do wielu różnych chorób, w tym udaru mózgu, choroby płuc, raka tchawicy, oskrzeli i płuc, zaostrzenia astmy i infekcji dolnych dróg oddechowych" - informują przedstawiciele Instytutu Geofizyki PAN w przesłanym PAP komunikacie zapowiadającym wystawę.

Wystawę zainauguruje 12 stycznia o g. 17 wykład dr. Artura Szkopa, fizyka z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki PAN. Naukowiec w swojej pracy badawczej skupia się na wieloprzyrządowym podejściu do pomiarów aerozoli atmosferycznych. Podczas spotkania będzie można usłyszeć, czym jest smog i dlaczego tak negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Zwiedzający dowiedzą się też, jak odróżnić dwa główne typy smogu – londyński i Los Angeles – oraz jak z nimi walczyć. Zostanie również zaprezentowany wątek, jak pogodzić walkę z zanieczyszczeniami w atmosferze z działaniami przeciwko globalnemu ociepleniu poprzez pokazanie wpływu aerozoli na światło słoneczne i ewolucję chmur.

Uczestnicy wydarzenia będą się też mogli zapoznać z innowacyjnym rozwiązaniem antysmogowym testowanym już w Warszawie - betonem antysmogowym. "Pierwszy antysmogowy chodnik wykonany ze wspomnianego materiału w Warszawie położono przy rondzie Daszyńskiego" - informują organizatorzy.

mat.prasowe
mat.prasowe

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zapisać się przez formularz.

Z kolei w sobotę 14 stycznia w pawilonie Kamień odbędą się rodzinne warsztaty smogowe. Będzie można zobaczyć, jak zrobić smog w słoiku, posłuchać o różnych zanieczyszczeniach powietrza i ich wpływie na nasze zdrowie i klimat. "Sprawdzimy, z czego zbudowana jest chmura i opowiemy, jak działa beton, który zjada smog - informują organizatorzy. Aby zapisać się na warsztaty, należy wysłać zgłoszenie na adres gozdzik@igf.edu.pl.

Wystawa "Smog groźniejszy niż smok" oraz warsztaty smogowe są realizowane w ramach projektu "Geofizyka dla każdego", a wykład inaugurujący jest częścią projektu "Fascynująca Ziemia". Oba są prowadzone przez Instytut Geofizyki PAN i finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programów Społeczna odpowiedzialność nauki oraz Nauka dla Społeczeństwa. Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia zrealizowane będą w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień” w Warszawie przy ul. Wybrzeże Puckie 1.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024