Nauka dla Społeczeństwa

21.02.2024
PL EN
09.01.2023 aktualizacja 09.01.2023

Zapytaj fizyka o... moc pary wodnej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Otwarty wykład pt. „Widzialna moc niewidzialnej pary wodnej" wygłosi 12 stycznia w Warszawie eksperymentator dr Krzysztof Karpierz, kierownik Pracowni Pokazów Wykładowych Wydziału Fizyki UW. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Zapytaj fizyka”.

Jak zapewnia popularyzator nauki w zapowiedzi wykładu, słuchacze zapoznają się z właściwościami pary wodnej - zrozumieją jak powstaje, jakie warunki muszą być spełnione, by ją wykorzystać w technice, i dlaczego para była i jest tak powszechnie wykorzystywana przez cywilizację techniczną ludzkości. Wykładowca wyjaśni, gdzie wokół nas występuje para wodna i gdzie jest ona niewidoczna dla oka.

Dr Krzysztof Karpierz od wielu lat kieruje Pracownią Pokazów Wykładowych Wydziału Fizyki UW, odpowiedzialną za utrzymywanie w gotowości do użycia licznych zestawów pokazowych – przyrządów, które używane są na co dzień w czasie wykładów z dziedziny fizyki doświadczalnej. W Pracowni jest takich zestawów ponad dwa tysiące.

Naukowiec jest autorem lub współautorem pokazów fizycznych. Należy do Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Konsultuje programy popularnonaukowe, uczestniczy w seminariach dydaktycznych, popularyzuje fizykę na wielu forach.

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Po doktoracie na FUW odbył staż w Institute for Materials Research w Sendai, w Japonii. Prowadził eksperymenty fizyczne podczas wyjazdów do instytutu Grenoble High Magnetic Field Laboratory, do Universite de Montpellier, do Regensburg University, a także do polskich instytutów prowadzących badania w zakresie fizyki półprzewodników.

Zainteresowania naukowe dra Karpierza były i są skoncentrowane wokół tematyki związanej z fizyką oddziaływania terahercowych fal elektromagnetycznych ze strukturami krystalicznymi półprzewodników. Jego badania dotyczą wzbudzeń nośników prądu w układach objętościowych oraz w układach o obniżonej wymiarowości jak studnie kwantowe czy kropki kwantowe.

Wykład odbędzie się w trybie stacjonarnym, w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie. Początek o godz. 18.00. Ogłoszenie można znaleźć na stronie internetowej oraz na FB

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024