Zapytaj fizyka o... moc pary wodnej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Otwarty wykład pt. „Widzialna moc niewidzialnej pary wodnej" wygłosi 12 stycznia w Warszawie eksperymentator dr Krzysztof Karpierz, kierownik Pracowni Pokazów Wykładowych Wydziału Fizyki UW. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Zapytaj fizyka”.

Jak zapewnia popularyzator nauki w zapowiedzi wykładu, słuchacze zapoznają się z właściwościami pary wodnej - zrozumieją jak powstaje, jakie warunki muszą być spełnione, by ją wykorzystać w technice, i dlaczego para była i jest tak powszechnie wykorzystywana przez cywilizację techniczną ludzkości. Wykładowca wyjaśni, gdzie wokół nas występuje para wodna i gdzie jest ona niewidoczna dla oka.

Dr Krzysztof Karpierz od wielu lat kieruje Pracownią Pokazów Wykładowych Wydziału Fizyki UW, odpowiedzialną za utrzymywanie w gotowości do użycia licznych zestawów pokazowych – przyrządów, które używane są na co dzień w czasie wykładów z dziedziny fizyki doświadczalnej. W Pracowni jest takich zestawów ponad dwa tysiące.

Naukowiec jest autorem lub współautorem pokazów fizycznych. Należy do Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Konsultuje programy popularnonaukowe, uczestniczy w seminariach dydaktycznych, popularyzuje fizykę na wielu forach.

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Po doktoracie na FUW odbył staż w Institute for Materials Research w Sendai, w Japonii. Prowadził eksperymenty fizyczne podczas wyjazdów do instytutu Grenoble High Magnetic Field Laboratory, do Universite de Montpellier, do Regensburg University, a także do polskich instytutów prowadzących badania w zakresie fizyki półprzewodników.

Zainteresowania naukowe dra Karpierza były i są skoncentrowane wokół tematyki związanej z fizyką oddziaływania terahercowych fal elektromagnetycznych ze strukturami krystalicznymi półprzewodników. Jego badania dotyczą wzbudzeń nośników prądu w układach objętościowych oraz w układach o obniżonej wymiarowości jak studnie kwantowe czy kropki kwantowe.

Wykład odbędzie się w trybie stacjonarnym, w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie. Początek o godz. 18.00. Ogłoszenie można znaleźć na stronie internetowej oraz na FB

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera