Szwecja/ Badanie: metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy

27.09.2022 EPA/Danish Defence Command
27.09.2022 EPA/Danish Defence Command

Wydobywający się z gazociągów Nord Stream metan wpłynął negatywnie na populację bałtyckich dorszy - wskazują wyniki badań opublikowanych przez szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA).

Ryby złowione w pobliżu wycieków gazu porównano z rybami złowionymi poza tym obszarem.

"Dorsz pobrany do analizy z okolic miejsca rozszczelnienia Nord Stream wykazuje pewne zmiany w skrzelach. Wynikać to może z tego, że metan zastępuje w wodzie tlen" - wskazała w komunikacie szefowa SVA Charlotte Axen.

Ryby zostały złowione podczas ekspedycji przez naukowców szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego 13-15 października 2022 roku, a następnie trwały ich badania. Wiosną obecnego roku eksperci SVA mają kontynuować monitoring stanu populacji dorsza.

Pod koniec września 2022 roku wykryto cztery wycieki w gazociągach Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2. Trwa śledztwo prowadzone przez szwedzką prokuraturę, która we wstępnym wniosku potwierdziła, że doszło do eksplozji będącej sabotażem.

W pierwszych dniach po wybuchu poziom metanu w Bałtyku w okolicach wycieków był nawet tysiąc razy wyższy niż zwykle. Wówczas obszar ten zamknięto dla żeglugi.

Według międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF dorsz, nazywany niegdyś królem Bałtyku, jest gatunkiem, który powoli znika z tego akwenu. (PAP)

zys/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera