Szczecin/ Studenci medycyny przechodzą szkolenia wojskowe

23.01.2020. PAP/Darek Delmanowicz
23.01.2020. PAP/Darek Delmanowicz

Studenci drugiego roku medycyny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęli szkolenia wojskowe. Obejmuje on m.in. podstawy posługiwania się bronią i ewakuację rannego z pola walki. Szkolenia potrwają do kwietnia.

"Chcemy, by przyszli lekarze posiedli umiejętności, które są specyficzne dla medycyny wojskowej i mogą być przydatne zarówno w razie konfliktu zbrojnego, jak i w ich przyszłej, cywilnej pracy" – poinformował komendant 109 Szpitala Wojskowego płk Krzysztof Jurkowski.

Według niego "umiejętności te mogą też przydać się np. w postępowaniu z ofiarami różnego rodzaju wypadków czy katastrof. To specyficzna wiedza, niedostępna na cywilnej uczelni".

Przyszłych lekarzy szkolą wojskowi z doświadczeniem misyjnym. Zajęcia zorganizowano przy współpracy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie i 12 Brygady Zmechanizowanej. Jak zapewniają organizatorzy, to pierwsze takie szkolenie studentów medycyny w Szczecinie.

"Kadra medyczna jest wszędzie tam, gdzie jest potrzeba ratowania ludzkiego życia. Pole walki to niebezpieczny świat i tu szczególnie istotne jest przeszkolenie. Ważne jest też, by wiedzieć, co trzeba zrobić, żeby akcja ratownicza przy takich czy innych obrażeniach była jak najbardziej skuteczna" – poinformowała dr hab. Edyta Paczkowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podkreśliła też, że "zasygnalizowanie specyfiki działań związanych z udzielaniem pomocy medycznej w warunkach pola walki oraz zdobycie podstawowej wiedzy na temat posługiwania się bronią w warunkach symulowanych było celem szkolenia z zakresu medycyny wojskowej dla studentów, którzy wybrali ten przedmiot".

Podczas pierwszych zajęć studenci medycyny zapoznali się m.in. z zasadami działania wojskowych służb medycznych RP podczas konfliktu zbrojnego czy na misjach NATO. Przykładem służyli polscy medycy wojskowi, którzy byli w Iraku i w Afganistanie. Studenci mogli dowiedzieć się, jak wyglądają i co zawierają podstawowe zasady ratownictwa taktycznego i jakie obrażenia występują na polu walki najczęściej.

Podczas kolejnych poznają zasady posługiwania się bronią, czy ROE (Rules Of Engagement – czyli prawa użycia broni). Odbędą się także zajęcia praktyczne na strzelnicy 12 Brygady Zmechanizowanej. Obejmą m.in strzelanie na nowoczesnym trenarzerze "Śnieżnik".

Kursanci przejdą także przeszkolenie z posługiwania się maską przeciwgazową, ewakuacji rannego z pola walki do punktu medycznego i z udzielenia mu pomocy.

Wojskowe szkolenie studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zakończy się w kwietniu.(PAP)

Autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

    Liczba studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 wzrosła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem

  • 06.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L), rektor SGH Piotr Wachowiak (P) i kanclerz uczelni Marcin Dąbrowski (C) na konferencji ,,Dodatkowe 200 mln zł na akademiki”, 6 bm. w wyremontowanym Domu Studenckim "Grosik" SGH w Warszawie. (ad) PAP/Leszek Szymański

    Wieczorek: resort nauki wspólnie z Warszawą planuje rozbudowę akademików na Jelonkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera