Nauka dla Społeczeństwa

20.03.2023
PL EN
02.02.2023 aktualizacja 02.02.2023

Nobliści dzieciom

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Laureaci Nagrody Nobla opublikowali nowe artykuły naukowe przeznaczone (nie tylko) dla dzieci na łamach bezpłatnego czasopisma „Frontiers for Young Minds”.

Przeznaczone dla dzieci bezpłatne czasopismo Frontiers for Young Minds opublikowało drugą Kolekcję Nobla - pięć nowych artykułów. Aby upewnić się, że artykuły te są jasne, pouczające i fascynujące dla młodych ludzi czołowi naukowcy nawiązali bezpośredni kontakt z młodymi recenzentami - dziećmi w wieku od 8 do 15 lat.

To już drugi tom Nobel Collection, zawierający artykuły napisane przez laureatów Nagrody Nobla. Ukończony tom 1 zawiera teksty 10 noblistów, którzy piszą o swoich przełomowych odkryciach - od neuronauki po krystalografię, od symulacji komputerowych po ekonomię behawioralną.

Nowe teksty to:

„Węch: It Smells Good to Be Alive” - napisany przez Richarda Axela, laureata Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w roku 2004. Ile zapachów potrafimy rozpoznać? Jak mózg rozpoznaje zapachy i dlaczego wywołują one różne reakcje u różnych zwierząt i ludzi?

„Telomere Power: How to live longer and heathier” (Moc telomerów: Jak żyć dłużej i zdrowiej), autorstwa Elizabeth Blackburn (Nagroda Nobla w 2009 roku w dziedzinie fizjologii lub medycyny). Rzeczy, które robimy codziennie – ćwiczenia, jedzenie, a nawet sposób myślenia – mogą zmienić bardzo podstawowe jednostki w naszych komórkach. Telomery to obrońcy DNA, a telomeraza je utrzymuje. Jak czynniki środowiskowe i społeczne mogą wpływać na naszą biologię?

„Resolution Revolution – Seeing the Molecules of Life with Electron Cryomicroscopy”(Rewolucja rozdzielczości - obserwacja molekuł życia dzieki kriomikroskopii elektronowej) napisany przez Richarda Hendersona (wraz z Noą Segevem), uhonorowanego Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii w 2017 r. Nowe techniki obrazowania pozwalają biologom strukturalnym zobaczyć podstawowe elementy budulcowe życia. Poszukiwanie struktury molekularnej u ludzi, zwierząt, roślin i drobnych mikroorganizmów zostało zrewolucjonizowane dzięki technice w kriomikroskopii elektronowej, w której elektrony przechodzą przez schłodzone preparaty mikroskopowe.

„Defying Gravity? On The Magic Tricks of Superfluids” (Na przekór grawitacji? O magicznych trikaczh supercieczy) autorstwa Michaela Kosterlitza, nagrodzonego Noblem w dziedzinie fizyki w 2016 roku. Jak normalny płyn jest schładzany i staje się nadciekły – i co może wtedy zrobić!

„Neutrinos: The Ghost Particles that Make Up Our Universe” (Neutrina: cząstki duchy, które tworzą Wszechświat) — napisany przez Arthura B. McDonalda, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2015 roku. Jak powstał Wszechświat i jak działa? Artykuł opisuje przełom w pomiarach neutrin, fundamentalnego budulca Wszechświata, oraz tego, co może nam to powiedzieć o jego ewolucji od Wielkiego Wybuchu.

Tekstów w tomie 2 przybędzie jeszcze w tym roku, co da młodym ludziom więcej okazji do zrozumienia największych odkryć naszych czasów i wzbudzenia zainteresowania nimi. Ponad 100 milionów ludzi obejrzało tom 1 w mediach społecznościowych.

Tom pierwszy (w j. angielskim) można zobaczyć tu: https://kids.frontiersin.org/collections/21781/the-nobel-collection-volume-1

Tom drugi tutaj: https://kids.frontiersin.org/collections/49554/the-nobel-collection-volume-2 (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023